Komunikaty prasowe

Budżet obywatelski – zagadka rozwiązana!
23 października 2019
W czwartek, 3 października poznaliśmy wyniki głosowania mieszkańców na projekty zgłoszone w 6. edycji budżetu obywatelskiego. Do zagospodarowania było 3,9 mln zł. W tej kwocie zmieściły się 23 projekty z największą liczbą głosów ważnych. Mieszkańcy Białołęki okazali się być najbardziej zaangażowanymi w głosowanie warszawiakami!

Wszystkie wybrane pomysły zostaną wykonane w 2020 roku przez Urząd Dzielnicy Białołęka (17 projektów), Zarząd Dróg Miejskich (3 projekty), Lasy Miejskie (2 projekty) oraz Zarząd Zieleni (1 projekt). Zwycięski projekt uzyskał 2858 głosów, ale żeby znaleźć się na liście projektów do realizacji trzeba było uzbierać aż 871 głosów (tyle otrzymał pomysł z ostatniego miejsca).

W tym roku mieszkańcy Białołęki postawili na nowe nasadzenia drzew i krzewów, ochronę zwierząt i roślinności, ukwiecanie ulic lub tworzenie bądź zmienianie miejsc zielonych. Kilka związanych jest z remontem lub rozbudową infrastruktury ulicznej i rowerowej. A tylko 4 projekty wzbogacą ofertę kulturalną, edukacyjną sportową czy społeczną.

Podobny trend można zaobserwować w projektach ogólnomiejskich, gdzie większość z nich dotyczy ekologii (ochrona przyrody i zwiększanie jej obecności w mieście, ochrona powietrza, rozbudowa zielonych miejsc służących do wypoczynku i rekreacji). Dużą popularnością cieszyły się projekty rowerowe, polegające na rozbudowaniu infrastruktury. Inną wyraźnie zaznaczającą się grupą projektów, na które warszawiacy chętnie oddawali swoje głosy, były projekty społeczne, ukierunkowane na pomoc potrzebującym i niepełnosprawnym. W sumie zrealizowanych zostanie 29 projektów ogólnomiejskich, z których większość obejmie zasięgiem Białołękę.

Głosowanie na projekty złożone do budżetu obywatelskiego 2020 odbyło się w pierwszej połowie września. Zagłosowało ponad 100 tys. warszawiaków, z czego 10% stanowili Białołęczanie. W tym roku po raz pierwszy warszawiacy mieli do wyboru projekty ogólnomiejskie, których na liście do głosowania było aż 101. Tradycyjnie do wyboru były też projekty dzielnicowe. Na Białołęce do głosowania dopuszczonych zostało 113 projektów. Maksymalnie można było wybrać 10 projektów z listy ogólnomiejskiej oraz 15 z listy dzielnicowej.

Projekty, które w tym roku nie miały szczęścia i nie zostały wybrane do realizacji w 2020 roku można zgłosić ponownie. Nowa, 7. edycja budżetu obywatelskiego rusza już w grudniu i będzie dotyczyła 2021 roku.

Szczegóły nowej edycji oraz wyniki edycji bieżącej dostępne są na stronach www.twojbudzet.um.warszawa. pl oraz www.bialoleka.waw.pl w zakładce Budżet obywatelski.

Najciekawsze artykuły
Deklaracje dotyczące gospodarowania odpadami złożysz zdalnie
Będą nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych
#Niezostawiamczytelnika
Inwestycje mimo koniecznych oszczędności
Warszawa wspiera przedsiębiorców