Komunikaty prasowe

Major Niezłomny z Białołęki Dworskiej promocja biografii i wystawa
11 lutego 2019
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dedykowane będą na Białołęce majorowi Marianowi Kozłowskiemu, który spoczywa na Cmentarzu Tarchomińskim, a ostatnie lata życia mieszkał przy ulicy Majorki.

Zmarły w 1986 roku major Kozłowski to postać szczególna. Podczas okupacji razem z bratem Bolesławem zasłynął jako specjalista od odbijania aresztowanych i więźniów. W 1945 roku został mianowany dowódcą Okręgu Olsztyn NZW, a po 1947 roku w ubeckich więzieniach doświadczył bicia, karceru, zdzierania paznokci i innych okropnych tortur. Do końca życia był inwigilowany przez bezpiekę i musiał wielokrotnie zmieniać miejsca pracy i zamieszkania.

Wydział Kultury z Fundacją AVE opracował publikację o majorze Kozłowskim. Autorem biografii majora jest znakomity historyk Robert Radzik, specjalizujący się w historii powojennego podziemia i mający w dorobku wiele prac o żołnierzach wyklętych. Udało się dotrzeć do nieznanych wcześniej dokumentów, a dużym atutem publikacji są archiwalia i wspomnienia udostępnione przez córki Mariana Kozłowskiego.

Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów, którzy zaprezentują między innymi fragmenty niepublikowanych wspomnień majora Kozłowskiego. Wystąpią soliści scen operowych Joanna Stefańska-Matraszek, sopran oraz Ireneusz Miczka, baryton, znakomici pianiści Czesław Majewski i Janusz Tylman oraz aktorzy Barbara i Jacek Bursztynowicz. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie egzemplarze książki.

Wydarzenie odbędzie się 2 marca o godzinie. 15. w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197. Wstęp wolny.

Najciekawsze artykuły
Wypoczywaj kulturalnie
Nowe zasady programu RODZINA 500+
Nowy most na rzece Długiej otwarty
Nowy ciąg pieszo-rowerowy
Kultura uliczna