Komunikaty prasowe

Kultura pod choinkę
19 grudnia 2018
Nastał grudzień. Zatem pora na podsumowanie sezonu, zapowiedzi oraz świąteczne życzenia dla Czytelników. Białołęcki Ośrodek Kultury od ponad 20 lat dostarcza kulturalnych wrażeń i wciąż chce się rozwijać, z uwagą wsłuchując się w potrzeby Dzielnicy Białołęka.

W 2019 roku BOK kontynuować będzie stały cykl kwartalnych Białołęckich Wieczorów Jazzowych, na który zaprasza gwiazdy tego nurtu muzycznego o światowej renomie. W obecnym sezonie zagrali: Henryk Miśkiewicz, Krystyna Prońko, Marek Napiórkowski Sextet, Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet. Zapraszani do BOK artyści, sprawiają, że cykl od trzech lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a koncerty grane są przy pełnej widowni. Dlatego już dziś zapraszamy na Koncert Noworoczny Zbigniewa Namysłowskiego, który odbędzie się 12 stycznia 2019 o godz. 19.00 w sali widowiskowej przy ul. van Gogha 1.

Zbigniew Namysłowski Quartet zagra w składzie: Zbigniew Namysłowski (saksofon altowy, sopranowy, sopranino), Jacek Namysłowski (puzon), Sławomir Jaskułke (fortepian), Andrzej Święs (bas), Dawid Fortuna (perkusja). Będzie to wyjątkowe spotkanie z legendą polskiego jazzu. Zbigniew Namysłowski to saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, lider i pedagog. Z własnymi zespołami koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą, m.in. brał udział w prawie wszystkich festiwalach Jazz Jamboree. Jego muzyka znana jest na całym świecie. Polish Jazz to On i słusznie tytułuje jedną z ostatnich swoich płyt Polish Jazz – yes!. Program jaki zaprezentuje publiczności zgromadzonej w sali Białołęckiego Ośrodka Kultury jest dla samego Mistrza pewną zagadką. Artysta ustala w ostatniej chwili, co zagra podczas koncertu. Podczas pierwszych minut swojego występu pilnie przygląda się widowni i wsłuchuje się w jej reakcję. Zwykle dobrze odczytuje jej oczekiwania. Koncert – niespodzianka, w którym na bis publiczność może wywołać swoje ulubioną kompozycje.

Zbigniew Namysłowski twórczością kompozytorską zajmuje się od lat 60. Chętnie łączy jazz z muzyką etniczną i klasyczną. Jest autorem m.in. takich utworów, jak Piątawka, Siódmawka, Zabłąkana owiecka, 1.2.3.4..., W to mi graj, Bop-Berek, Der Schmalz Tango, Jasmin Lady, Double Trouble Blues, Western Ballad, Quiet Afternoon, Sprzedaj mnie wiatrowi. Nagrał płyty wspólnie z zespołem górali oraz z jazzującą muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta (Mozart in Jazz (1999),Mozart Goes Jazz (1999) i Jazz & Folk – Namysłowski Quartet & Górale (2000). Jego dyskografia obejmuje ponad 39 autorskich płyt, z których wiele wydanych zostało za granicą. W 1964 w Anglii ukazała się pierwsza polska płyta wydana poza krajem – Lola. Natomiast takie albumy, jak Winobranie, czy Kuyaviak Goes Funky stały się przebojami jazzowymi oraz zostały uznane przez magazyn Jazz Forum za najlepsze płyty wszechczasów w polskim jazzie. To skrótowy zapis biograficzny artysty, bez którego jazz w Polsce wyglądałby z pewnością o wiele skromnej.

Co roku Białołęcki Ośrodek Kultury stara się zaproponować również zupełnie nowe wydarzenie kulturalne. W 2018 roku nowością były dwie imprezy familijne. Jedną z nich był Festiwal Rodzinny Kulturaki poświęcony literaturze dziecięcej. Podczas wydarzenia uczestnicy wzięli udział we wspólnym czytaniu z udziałem aktorki Grażyny Szapołowskiej, a także w warsztatach twórczych dedykowanych literaturze dziecięcej z topowymi, cenionymi i nagradzanymi pisarzami oraz ilustratorami książek dziecięcych. Pierwsza edycja Kulturaków została nominowana do plebiscytu Słoneczniki 2018 portalu CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. BOK już myśli o kolejnych edycjach tego festiwalu!

Nową inicjatywą w mijającym sezonie była również letnia akcja Cyrkowe lato. Rodzinne spotkania w parkach Picassa i Magiczna obfitowały w szereg aktywności: od sportowych akrobacji, przez animacje plastyczne, a także pokazy i warsztaty cyrkowe z zaproszonymi artystami. Mali fani Cyrkowego lata będą zadowoleni, gdyż w kolejne wakacje Białołęcki Ośrodek Kultury zamierza kontynuować tegoroczny pomysł w nieco zmienionej formie.

Jednym z kluczowych działań Białołęckiego Ośrodka Kultury są sekcje artystyczne, dzięki którym każdy może znaleźć coś dla siebie i rozwijać swoje pasje. Albo zrealizować noworoczne postanowienia. Wśród zajęć organizowanych przez BOK znaleźć również można pomysły na prezent na Gwiazdkę. Instruktorzy zajęć tanecznych Salsa Cubana zapraszają na lekcje kubańskiej salsy w promocyjnej cenie, która obejmuje zajęcia w styczniu i lutym 2019.

Nie sposób nie wspomnieć o Kinie na BOKu, w którym grane są hity dużego ekranu, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Kino przy van Gogha 1 należy do sieci Kin Lokalnych, w którym seanse wyświetlane są bez reklam, a ceny biletów są niskie. Tegoroczną nowością jest Rodzinny Klub Filmowy, który zaprasza dzieci i młodzież w wybrane niedziele miesiąca na projekcje połączone z warsztatami lub dyskusją na temat inspirowany filmem. Ostatnie spotkanie w ramach RKF 18 grudnia o godz. 11.00, a na temat warsztatów naprowadzi seans Budzik i inne historie. Dla tych, którzy szukają wydarzeń w okresie świątecznym Kino na BOKu ma niespodziankę: 26 i 27 grudnia odbędą się przedpremierowe projekcje filmu Teraz albo nigdy z Jennifer Lopez w roli głównej.

Najciekawsze artykuły
Białołęka w programie City Club
Co z opłatą za rok 2019?
Paweł Uryniuk ponownie najlepszym młodym sportowcem Białołęki!
Kulturalne propozycje NGO-sów
Kultura na wiosnę w BOK