Polecane artykuły

Białołęka leci w kosmos
26 kwietnia 2013
Po raz pierwszy w tym roku na Białołęce świętowaliśmy Noc Jurija (z ang. Yuris Night), czyli ogólnoświatowe święto na cześć kosmonauty Jurija Gagarina.

W kwietniu zainaugurowano „Dni Odkrywców Kosmosu" - cykl spotkań kulturalno-edukacyjnych, których tematem przewodnim jest Kosmos i jego odkrywanie. Ich adresatami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Kobiałki 49. Projekt Stowarzyszenia Moja Białołęka, współfinansowany przez m.st. Warszawa, Dzielnicę Białołęka oraz Szkołę Podstawową Nr 31, rozpoczął się 12 kwietnia pokazami filmów w mobilnym planetarium pt. „Nasze niebo" oraz wykładem inauguracyjnym pt. „Od sputnika i Gagarina do łazika Curiosity i misji Dawn".

Na finał „Dni Odkrywców Kosmosu", który przewidziany jest 25 maja w czasie Pikniku Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Kobiałki zapraszamy wszystkich fanów kosmosu. Wśród atrakcji przewidzianych na pikniku znajdą się m.in.: pokazy filmu „Wiosenne niebo nad Warszawą", spotkania z „żywymi księgami" - osobami, które na co dzień zajmują się zawodowo badaniami kosmicznymi, w tym z twórcami pierwszego polskiego satelity naukowego „Lem" czy pierwszego satelity wyniesionego na orbitę Ziemi - PW-Sat. Impreza jest interaktywną zabawą i twórczą inspiracją dla uczniów szkół podstawowych i ich rodzin, która promuje polską kulturę i naukę. Ma ona na celu m.in. propagowanie nauk ścisłych, w tym rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań dziedziną wykraczającą poza przyziemne sprawy. Być może pośród uczestników imprezy znajdzie się przyszły wielki astronom, kolejny polski kosmonauta czy konstruktor rewelacyjnych urządzeń kosmicznych.

12 kwietnia obchodziliśmy 52. rocznicę pierwszego lotu człowieka w Kosmos. Na świecie to wydarzenie od roku 2001 nosi nazwę Noc Jurija (ang. Yuris Night), czyli święto na cześć kosmonauty Jurija Gagarina. Ma ono za zadanie przypominać ten pierwszy lot, promować odkrywanie Kosmosu i zachęcać do tematyki kosmicznej w kulturze oraz prezentacji efektów tych inspiracji. Rok 2013 jest dla Polski bardzo ważny. Od 1 stycznia jesteśmy 20. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pozwoli to naszemu krajowi na szerszy udział w misjach kosmicznych. W tym roku zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską pierwszy polski satelita naukowy „Lem". Warto zatem, aby Polacy zaczęli częściej spoglądać w niebo i zainteresowali się tym, co robią nasi naukowcy i inżynierowie w dziedzinie badania Kosmosu, gdyż z każdym dniem dzieje się w tym temacie coraz więcej.

Organizatorami projektu Dni Odkrywców Kosmosu są:
  • Stowarzyszenie Moja Białołęka,
  • Miasto Stołeczne Warszawa (Urząd Dzielnicy Białołęka),
  • Szkoła Podstawowa nr 31.
Więcej:

Stowarzyszenie „Moja Białołęka"
Najciekawsze artykuły
Rozliczaj PIT w Warszawie
Poznaliśmy Najlepszych Młodych Sportowców Białołęki!
Gospodarowanie odpadami – nowe stawki i nowe deklaracje
Zbliża się wiosna, a wraz z nią nowości sportowe na Białołęce
Warszawski Zintegrowany Model Wsparcia Środowiskowego Osób Dorosłych z Niepełnosprawnością Intelektualną