O Białołęce

Robi się…
24 kwietnia 2019
Las Anecin – naturalna bariera ochronna dla Tarchomina i Nowodworów od zanieczyszczeń z ul. Modlińską

W lasku położonym między ulicami: Milenijną, Modlińską i Maluchów oraz cmentarzem tarchomińskim posadzono 5 tys. drzewek następujących gatunków: 1) Sosna pospolita Pinus sylvestris; 2) Klon polny Acer campestre; 3) Klon jawor Acer pseudoplatanus; 4) Głóg jednoszyjkowy Crataegus monogyna; 5) Jabłoń pospoliota Malus sylvatica; 6) Czereśnia ptasia Prunus avium; 7) Śliwa tarnina Prunus spinosa; 8) Lipa drobnolistna Tilia cordata; 9) Kalina koralowa Viburnum opulus.

Nasadzenia zostaną objęte pielęgnacją, chociażby poprzez pielenie chwastów.

Wcześniej Lasy Miejskie przygotowały teren usuwając starą darń i rozluźniając glebę, a także usuwając drzewa w złym stanie zdrowotnym, należące do gatunków obcych: klon jesionolistny (gat. inwazyjny w Europie) oraz sosna Banksa.

Hamaki miejskie w parkach: Picassa, Magiczna i Henrykowskim

Piękna, ciepła, wiosenna pogoda zachęca do wypoczynku na dworze, dlatego w trzech białołęckich parkach zawiesiliśmy już hamaki. To projekt z 2018 roku, kiedy zainstalowane zostały betonowe słupy do ich zawieszania. Jednak ze względu na okres zimowy i wilgotną aurę, same hamaki zawisły dopiero na wiosnę. Życzymy miłego bujania!

W przypadku Tężni solankowej w parku Picassa podpisana została umowa na wykonanie studium wykonalności, a dla Górki saneczkowej na Choszczówce oraz Skweru Krzyżówki/Kowalczyka – Żerań zawarto umowy na przygotowanie projektów budowlanych.

Wodny plac zabaw

Niestety pierwszy przetarg na wykonawcę wodnego placu zabaw w Parku Henrykowskim został unieważniony. W ciągu kilku dni ogłoszono kolejny. Wodny placu zabaw będzie przypominał kształtem klepsydrę, w granicach której ustawionych zostanie 10 różnych urządzeń służących do zabawy m.in. dysze pionowe, koronę, płaszczyznę wodną, dwa rodzaje fontann w kształcie kwiatów oraz słupy wodne.

Urządzenia będzie można uruchomić poprzez naciśnięcie umieszczonego w nawierzchni czujnika.

Oprócz atrakcji wodnych, ustawione zostaną elementy małej architektury, czyli ławki i kosze na śmieci. Zbudowane będą również: sanitariat oraz przebieralnia w formie parawanu. Plac będzie ogrodzony.

Miejsce spotkań przy Ostródzkiej

Projekt jest zeszłoroczny, ale nie udało się wybrać wykonawcy w drodze przetargu, który został powtórzony w tym roku. Na jego rozstrzygnięcie czekamy do 16 kwietnia.

Posiłek dla potrzebującego – wsparcie najuboższych

Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął 9 kwietnia realizację projektu Posiłek dla potrzebującego – wsparcie najuboższych. Obecnie prowadzona jest rekrutacja osób zainteresowanych udziałem w projekcie – zapisywać się można w siedzibie OPS przy ul. Marywilskiej 44. Uczestnikiem projektu może być mieszkaniec Warszawy znajdujący się w trudnej sytuacji, w szczególności korzystający ze świadczeń pomocy społecznej. Wsparciem objętych będzie 35 osób. Dla uczestników zaplanowano 30 spotkań, które będą odbywać się raz w tygodniu (we wtorki) od godziny 17.00 do godziny 19.00, przy ul. Elektronowej 10. Potrwają do 3 grudnia 2019 r. Podczas spotkania każdy uczestnik otrzyma gorący posiłek (zupę i pieczywo) i produkty spożywcze. Będzie możliwość uzyskania wsparcia ze strony specjalistów oraz udziału w działaniach animacyjnych takich jak wyjście do kina, teatru, muzeum lub inne.

Białołęcki Festiwal Książki Dziecięcej i Młodzieżowej Pozytywne strony– V edycja

Za nami kolejna edycja festiwalu, który co roku skupia wokół siebie młodszych, nieco starszych, a także całkiem dorosłych miłośników literatury. Festiwal daje możliwość kilkugodzinnego obcowania ze słowem pisanym. To okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi i najbardziej wartościowymi książkami dla dzieci i młodzieży, możliwość uczestniczenia w warsztatach, prelekcjach, konkursach literackich czy wreszcie spotkaniach z autorami książek dla dzieci i młodzieży. W trakcie imprezy odbywają się ponadto całodzienne warsztaty z czerpania papieru i pisania gęsim piórem.

Stan realizacji projektów można śledzić na bieżąco na ww.twojbudzet.um.warszawa.pl w zakładce Realizacja projektów.

Najciekawsze artykuły
Deklaracje dotyczące gospodarowania odpadami złożysz zdalnie
Będą nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych
#Niezostawiamczytelnika
Inwestycje mimo koniecznych oszczędności
Warszawa wspiera przedsiębiorców