O Białołęce

Kulturalne propozycje NGO-sów
15 marca 2019
Rozstrzygnięty został konkurs dla organizacji pozarządowych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 roku. Patrząc na wyniki wiemy, że trudno będzie usiedzieć w domu i nie skorzystać z oferty którą przygotowały dla nas NGO-sy.

W ramach Z Kleksem, Planszówką i Szrajberówną przez Białołękę odbędą się m.in. zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów dotyczące historii Białołęki, powstanie gra planszowa oparta na fotografiach Wiesława Antosika. Będzie też można obejrzeć wystawę plenerową poświęcona prof. Stanisławowi Jagminowi i Wandzie Szrajberównie prowadzącej Stację Doświadczalną dla Ceramiki Ludowej. Fundacja AVE zrealizuje również projekt Kajakobus, na który złożą się: wycieczki zabytkowymi autobusami z gawędą historyczną, jednodniowe spływy kajakowe. Nowością wśród propozycji Fundacji będzie Moniuszko Tour, czyli geniusz z Zegarynki, ramach którego usłyszymy koncerty moniuszkowskie z udziałem solistów, białołęckich chórów oraz jedynej w Polsce orkiestry perkusyjnej.

W okresie wiosenno-letnim Partnerstwo Ulic Zielonej Białołęki Moja Białołęka zaprosi na warsztaty etnograficzne Jak to ze lnem i wełną było i Od ziarenka do bochenka w Parku Magiczna.

Typowo dziecięcą propozycję przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy- Białołęka – moja mała ojczyzna. W przedszkolach odbędą się warsztaty plastyczno-artystyczne dotyczące historii Białołęki, nazewnictwa oraz flory i fauny.

Natomiast dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach z tańców breakdance i popping, wykładów i zajęć z kultury ulicznej organizowanych przez Stowarzyszenie Wspierające Innowację w Kulturze Fizycznej, Edukacji i Sporcie Spogle. W trakcie trwania projektu zaplanowany jest konkurs taneczny o skali ogólnopolskiej.

W Małym Centrum Kultury przy Ostródzkiej odbędą się spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty: wizażu i stylizacji, plastyczne, integracyjne oraz koncerty muzyczne i festyn rodzinny Gabriel – Święty Uśmiechu.

Pasjonatów tańca powinna zainteresować propozycja przygotowana przez Kulturo, w ramach której odbędą się międzypokoleniowe warsztaty tanga połączone z koncertem. Projekt zakończy koncert finałowy dedykowany tangom polskim i argentyńskim.

Latem w parkach i na placach zabaw zrobi się gwarno za sprawą Teatru Baza i Bajkowej Białołęki. Będzie to 16 rodzinnych spotkania z teatrem. Ponownie obejrzymy przygody m.in. Krawca Niteczki i Czerwonego Kapturka. Mają też być dwie nowości Prawdziwy przyjaciel i Legendy wiślane.

W wakacje wrócą również Twórcze podwieczorki imprezy międzypokoleniowe w parku Henrykowskim. W ramach projektu odbywać się będą animacje dla dzieci oraz koncerty dla dorosłych. Przed białołęcką publicznością wystąpią: trio Czardasz, Kapela z Targówka, Zespół Fragile, Zespół Na Trzy, grupa Transylwania, Lisa Wesołowska i przyjaciele oraz Zespół Łemkowyna.

Koncertowe propozycje przygotowało również Stowarzyszenie Nasza Choszczówka. W tegorocznej edycji Sceny Kulturalnej Przystanku Choszczówka wystąpią: Wojciech Karolak Trio, Basia Stępniak Wilk z zespołem, Kuba Sienkiewicz z zespołem, Beata Przybytek i Tomasz Kałwak. Będzie też monodram Belfer Wojciecha Pszoniaka.

Jesienią odbędzie się natomiast Rodzinne Białołęckie budowanie z klocków LEGO. Projekt uzupełniony został o warsztaty z budowania, a finałem ma być festiwal LEGO. W czterech strefach powstaną obiekty znajdujące się na Białołęce, które złożą się na gigantyczną makietę dzielnicy.

W 2019 roku na realizację zadań z zakresu kultury dzielnica przeznaczyła 300 tys. złotych.

Najciekawsze artykuły
Dni Białołęki 2019
Szkoła na Warzelniczej od września
Tramwajem na Winnicę
Rozkręcamy inicjatywę
Przygotuj się na wakacje z BOK-iem!