O Białołęce

Raport drogowy
18 grudnia 2018
Nowe drogi

To był pracowity rok na białołęckich drogach. Udało się zbudować kilka nowych ulic. Na Choszczówce powstały ulice Tapetowa (odc. Mehoffera – Wyganowska) oraz Brzezińska (odc. Mehoffera – Szamotulską). Pierwsza z nich ma nowiutką nawierzchnię, jednostronny chodnik oraz nowe ledowe oświetlenie. Przebudowane zostały również wjazdy na posesje. Na Brzezińskiej położona została nawierzchnia z kostki betonowej. Część skrzyżowań (z ul. Myśliwską, Jabłoni i Dwusieczną) zostało wyniesionych. Piesi zyskali jedno- i dwustronne chodniki. Ulica ma również oświetlenie ledowe.

Na Kępie Tarchomińskiej zakończył się II etap budowy przedłużenia ul. Gladioli w kierunku wschodnim. Ulica ma nawierzchnię bitumiczną oraz jednostronny chodnik i oświetlenie. Przebudowane zostało również skrzyżowanie ul. Gladioli z Kępą Tarchomińską, które pozwoli na uruchomienie w przyszłości komunikacji zbiorowej. Nowy odcinek w przyszłości połączy ul. Kępa Tarchomińska z Aluzyjną. Natomiast na Nowodworach powstał ciąg pieszy, o który wnioskowali mieszkańcy w budżecie partycypacyjnym czyli projekt Po ludzku na tramwaj - budowa chodnika od ul. Strumykowej do pętli tramwajowej.

Budowy doczekała się ul. Zyndrama z Maszkowic, a mieszkańcy mają do dyspozycji jezdnię asfaltową i chodnik. W ramach prac przebudowane zostało oświetlenie uliczne i skrzyżowanie z ul. Czołową.

Mieszkańcy mogą też korzystać z nowej drogi dojazdowej do ul. Orneckiej. W ramach prac powstała jezdnia z kostki betonowej, jednostronny chodnik oraz oświetlenie. Zostało również przebudowane skrzyżowanie ul. Orneckiej z tą drogą.

Wygodniej jeździ się również na Zielonej Białołęce. W minionym roku dzielnica zbudowała kilka ulic, które usprawnią podróżowanie, a konkretnie przedłużenie ul. Astrowej, budowa KL14 oraz przedłużenie ul. Hemara i ul. Projektowanej 2KDD. Dzięki przedłużeniu ul. Astrowej mieszkańcy zyskali wygodne połączenie ul. Skarbka z Gór z ul. Ostródzką. Natomiast połączenie ul. Berensona z Ostródzką dzięki budowie KL-14 pozwoli na rozdzielenie potoków ruchu i zmniejszenie korków na dojeździe do ul. Ostródzkiej. W ramach przedłużenia ul. Hemara i ul. Projektowanej 2KDD powstało połączenie ul. Ostródzkiej z Białołęcką. Zakres prac, oprócz budowy jezdni asfaltowej, chodnika, oświetlenia i mostku nad Kanałem Bródnowskim, obejmował również zmianę geometrii jezdni i budowę zatok autobusowych. Taki zabieg pozwoli na wprowadzenie komunikacji miejskiej.

Zakończyły się prace przy budowie II etapu ul. Geometrycznej. Kierowcy zyskali oświetloną jezdnię o nawierzchni bitumicznej, a piesi jednostronny chodnik.

Na ukończeniu są prace przy budowie ul. Chudoby, gdzie powstał nowy odcinek od skrzyżowania z ul. Zdziarską w kierunku ul. Berensona oraz pętla autobusowa. W ramach budowy powstała jezdnia asfaltowa, chodnik, oświetlenie uliczne, przebudowano również przepust drogowy.

Układ drogowy zmienił się na Żeraniu. Powstała ul. Projektowana 11 KD-D z obustronnym chodnikiem, oświetleniem ulicznym oraz miejscami do parkowania. Na ulicy Kowalczyka zostało zbudowane rondo z wlotami w ulicę Łopianową oraz 11 KD-D. Powstały również dwa place miejskie z nasadzeniami zieleni: przy rondzie i końcu drogi 11KD-D.

Jeszcze większe zmiany zachodzą na ul. Zdziarskiej w rejonie Kątów Grodziskich. W ramach modernizowanego układu drogowego powstało już rondo, które ułatwia przejazd pojazdom komunikacji miejskiej. Autobusy zatrzymują się w zatokach przystankowych, a nie jak dotychczas na ulicy, blokując ruch. Sypiący się mostek nad rzeką Długą zostanie zastąpiony nową konstrukcją, która właśnie jest budowana. Cała inwestycja zakończy się pod koniec 2019 r.

Zmienia się również ul. Poręby, która na odcinku ok. 150 m. od ul. Orneckiej zyska nową nawierzchnię, chodnik i oświetlenie. Natomiast na rowie melioracyjnym wykonany zostanie przepust.

Budowa oświetlenia ulicznego

W wakacje zakończyła się budowa oświetlenia ul. Warzelniczej oraz doświetlenie zakrętu ul. Dziatwy. Natomiast z końcem października, nowe latarnie z energooszczędnymi oprawami typu LED zabłysnęły na ulicach: Magicznej, Wadowickiej, Waligóry oraz Brzozowy Zagajnik.

Utwardzanie ulic

W 2018 roku dzielnica rozpoczęła bliźniaczy do miejskiego, program utwardzania dróg gruntowych. Nową nawierzchnię asfaltową zyskały już: Geograficzna – od jezdni serwisowej ul. Modlińskiej do ul. Czarodzieja, Podróżnicza – od ul. Krokwi w kierunku ul. 15 Sierpnia, Widna – od ul. Wyganowskiej do ul. Na Przełaj, Wyganowska – od ul. Raciborskiej do ul. Tapetowej, Wadowicka – od ul. Henrykowskiej do ul. Tapetowej, Toporczyków – od ul. Białołęckiej do ul. Ojca Aniceta, Spichrzowa – od końca asfaltu w kierunku ul. Kąty Grodziskie, Małego Rycerza – od ul. Ostródzkiej na zachód ok. 200 m, Chlubna – nakładka od ul. Zawiślańskiej do ul. Chlebowej. Kończą się również prace na ul. Smugowej.

Najciekawsze artykuły
Białołęka w programie City Club
Co z opłatą za rok 2019?
Paweł Uryniuk ponownie najlepszym młodym sportowcem Białołęki!
Kulturalne propozycje NGO-sów
Kultura na wiosnę w BOK