Polecane artykuły

Koronawirus opóźnił Budżet Obywatelski
18 czerwca 2020
W 2. połowie kwietnia Rada m.st. Warszawy zadecydowała o zmianie harmonogramu aktualnej edycji budżetu obywatelskiego. Przedłużona została ocena merytoryczna projektów. Odwołania i ewentualną ponowną weryfikację przeniesiono na miesiące wakacyjne, a głosowanie odbędzie się we wrześniu. Nie ulega zmianie realizacja projektów w 2020 roku oraz kwota przyznana na ich wykonanie.

Skąd taka decyzja?

Po wprowadzeniu stanu epidemii na terenie całego kraju wraz z licznymi obostrzeniami i zaleceniami organów administracji państwowej ograniczono dostęp do urzędów, a większość ich pracowników przeszła na pracę zdalną. To spowodowało znaczne utrudnienia w dostępie do dokumentacji, która przechowywana jest w urzędach, co niekorzystnie wpłynęło na możliwości przeprowadzenia rzetelnej analizy projektów zgłoszonych do BO2021. Dla wielu urzędów pilniejsze stały się zadania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zabezpieczeniem przedsiębiorców, którzy zostali zmuszeni do przerwania prowadzenia działalności gospodarczej.

Również organizacja głosowania w czerwcu tak, aby przeprowadzić je w sposób bezpieczny dla mieszkańców, wydaje się ryzykownym przedsięwzięciem. Dlatego samorząd warszawski zdecydował się na korektę harmonogramu, która została wprowadzona poprzez zmianę uchwały nr XI/218/2019 w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami m.st. Warszawy w formie budżetu obywatelskiego.

Nowy harmonogram

Do 24 czerwca trwa ocena projektów. Od 24 do 30 czerwca autorzy projektów zweryfikowanych negatywnie będą mogli składać odwołania. Do 14 sierpnia potrwa ponowna weryfikacja projektów, które zostały do niej przywrócone w wyniku odwołania. Do 17 sierpnia autorzy projektów mają prawo wycofać swój projekt. Od 1 do 15 września mieszkańcy będą wybierali swoje ulubione projekty w drodze głosowania. 30 września wyniki głosowania zostaną ogłoszone.

Realizacja projektów z budżetu obywatelskiego w 2020 roku

Pomimo konieczności wprowadzenia licznych ograniczeń inwestycyjnych w Warszawie realizacja projektów z budżetu obywatelskiego nie jest zagrożona. Proces ten jest zadaniem samorządów nałożonym ustawowo i jedynie ustawodawca może zwolnić samorządy z jego wykonania.

Jednakże obostrzenia w zakresie gromadzenia się mieszkańców i zawieszenia działalności licznych instytucji w związku z wprowadzeniem stanu epidemii mogą mieć wpływ na termin wykonania niektórych projektów. Dotyczy to głównie projektów sportowych, kulturalnych, edukacyjnych, których realizacja oparta jest na organizacji wydarzeń, spotkań, warsztatów, zajęć, koncertów, przedstawień, itd. Obecnie większość z nich przeniesiona została na jesień 2020 roku.

Na Białołęce jest jeden projekt zakładający organizację przedstawień teatralnych dla dzieci w Zielonej Bibliotece. Pierwsze spektakle zostały zaplanowane na marzec i kwiecień, ale z powodu zamknięcia bibliotek oraz wprowadzenia restrykcji dotyczących gromadzenia się i przemieszczania zostały odwołane.

Pozostałe projekty związane są z prowadzeniem inwestycji, na realizację których epidemia nie ma większego wpływu.

W wielu projektach ogłosiliśmy lub ogłaszamy postępowania przetargowe (Poidełka dla ludzi i zwierząt na Białołęce, A może rowerem do szkoły? Montaż stojaków,….), w niektórych trwają intensywne rozmowy uzgodnieniowe (Ratujemy duże dęby – odbetonujmy i dajmy oddech, Jadłodzielnia sąsiedzka Tarchomin, Park przy Sprawnej).

Na bieżąco realizowane są zakupy książek i filmów do 3 białołęckich bibliotek w związku z projektem Pieniążki na multimedia i książki – wspieramy białołęckie biblioteki”. Do końca kwietnia zakupiono już 286 egz. książek za kwotę 6168,68 zł oraz 23 filmy za kwotę 790,87 zł.

Najciekawsze artykuły
Nowi policjanci m.in. dla Zielonej Białołęki
Nowe nazwy ulic na Białołęce
Warszawa chwyta wodę
Rusza składanie wniosków w programie Dobry start
Wakacje z Białołęckim Ośrodkiem Kultury