Polecane artykuły

Rozliczaj PIT w Warszawie
19 marca 2020
Nowoczesny transport publiczny, odnowiony park, nowy plac zabaw. To z pieniędzy warszawianek i warszawiaków rozwija się miasto. Ruszyła miejska kampania zachęcająca do płacenia podatków w stolicy.

– Dochody z PIT są bardzo ważne dla rozwoju miasta – to 1/3 całego budżetu. Te pieniądze wracają do nas w postaci nowych dróg i ścieżek rowerowych, inwestycji związanych z zielenią oraz walką ze smogiem. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne. Warto płacić podatki w Warszawie, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców, żeby te podatki płacili właśnie tutaj – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa oferuje atrakcyjne miejsca pracy i wysoki standard życia. Osoby, które przyjeżdżają na studia czy do pracy i decydują się tu zamieszkać, często zapominają o płaceniu w Warszawie podatku PIT. Tymczasem podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy. W 2019 r. do budżetu miasta z tego tytułu wpłynęło 6,3 mld zł, a średnio od każdego podatnika trafi a ponad 4,6 tys. zł.

Stolica zachęca osoby, które choć tutaj mieszkają i żyją, to swój PIT nadal rozliczają w innych miejscowościach. Działania zachęcające do płacenia PIT w stolicy przynoszą pozytywne efekty. W 2019 r. Warszawa zyskała blisko 40 tysięcy nowych podatników. W ubiegłym roku było to łącznie 1 mln 379 tys. 536 osób.

Jak rozliczyć PIT?

Podobnie jak w zeszłym roku, urząd skarbowy automatycznie przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych które posiada. Można je znaleźć na portalu podatkowym: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Podatnik może wybrać czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Ma na to czas do 30 kwietnia 2019 r.

W przypadku korzystania z usługi Twój e-PIT, należy sprawdzić czy w rubryce adres widnieje adres zamieszkania w Warszawie i ewentualnie dokonać korekty. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania. W przypadku wypełniania deklaracji podatkowej w formie papierowej, analogicznie tę samą informację należy wpisać na pierwszej stronie w części B.

PIT w stolicy – to się opłaca

Miasto już od kilku lat zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy płacą dużo mniej za bilety długookresowe w dwóch strefach, mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach programu Karta warszawiaka. Uprawnienia (e-hologram) są wgrywane na Warszawską kartę miejską, Kartę ucznia czy elektroniczną legitymację studencką jako Karta warszawiaka/warszawianki lub Karta młodego warszawiaka/młodej warszawianki. Z kart korzysta ok. 380 tys. mieszkanek i mieszkańców stolicy. Na posiadaczy kart czeka już blisko 320 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, gabinety medyczne, kluby fitness, kawiarnie, szkoły językowe, sklepy internetowe i ogrodnicze a także ośrodki wypoczynkowe.

Można m.in. otrzymać zniżki na kurs językowy, korzystać z różnorodnej oferty sportowej i kulturalnej, założyć instalację fotowoltaiczną, zaprojektować ogródek, naprawić rower, wziąć udział w zajęciach z programowania robotów, skorzystać z fizjoterapii, kupić lub wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji. Pełny katalog ofert dostępny jest na stronie http://karta.um.warszawa.pl/katalog.

Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.

Najciekawsze artykuły
Nowi policjanci m.in. dla Zielonej Białołęki
Nowe nazwy ulic na Białołęce
Warszawa chwyta wodę
Rusza składanie wniosków w programie Dobry start
Wakacje z Białołęckim Ośrodkiem Kultury