Polecane artykuły

Jest umowa na budowę trasy tramwajowej do Winnicy
18 listopada 2019
W 2021 roku mieszkańcy kolejnego osiedla na Białołęce będą mogli szybciej dojechać do centrum Warszawy. Warszawscy tramwajarze podpisali 28 października umowę na budowę przedłużenia trasy tramwajowej z Nowodworów do Winnicy.

Tramwaj do Winnicy, czyli?

Trasa tramwajowa w północnej części Białołęki wydłuży się o około kilometr, od ul. Strumykowej do nowej pętli Winnica. W ramach inwestycji wybudowana zostanie pętla tramwajowa i autobusowa, przebudowany układ drogowy, powstaną także nowe chodniki i drogi dla rowerów. Nowe torowisko będzie zielone, tzn. będzie na nim rosła trawa. Na peronach przystankowych na trasie i na pętli Winnica, znajdować się będą tablice z systemem informacji pasażerskiej. Na ostatnim przystanku trasy pasażerowie będą mogli wygodnie przesiąść się z tramwajów do autobusów.

Wydłużona trasa tramwajowa pozwoli pasażerom w około 20 minut dojechać do stacji metra Młociny. Już dziś jest to jedna z najpopularniejszych tras tramwajowych. W ciągu roku z obecnego przystanku końcowego na Nowodworach tramwaje odjeżdżają aż 70 tysięcy razy! Przez most im. Marii Skłodowskiej-Curie w godzinach szczytu tramwaje przejeżdżają co dwie minuty.

Odrębną inwestycją jest budowa skrzyżowania ulicy Światowida i Modlińskiej w rejonie pętli Winnica. Skrzyżowanie pozwoli dojechać do nowej pętli od strony ul. Modlińskiej. Za realizację tej inwestycji odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego, który zlecił jego zaprojektowanie. Nowe skrzyżowanie ma być gotowe razem z linią tramwajową na Winnicę.

Terminy, koszty, przetarg

Inwestycję za ponad 67 mln zł zrealizuje konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. i Construcciones y Promociones Balzola S.A. Wykonawca będzie miał 10 miesięcy na prace, z wyłączeniem okresów zimowych. Pierwsze tramwaje na nową trasę wyjadą w 2021 roku. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Najciekawsze artykuły
Rok ważnych inwestycji na Białołęce
Sprawdź, czy Twoja nieruchomość została przekształcona
Coś się kończy, coś się zaczyna…
Wybieramy najlepszych młodych sportowców Białołęki!
Nowy Rok w Białołęckim Ośrodku Kultury