Polecane artykuły

Dzielnica upamiętni obóz pracy przymusowej Piekiełko
18 listopada 2019
W czasie II wojny światowej na terenie okupowanej Polski Niemcy organizowali obozy pracy przymusowej, w których realizowali plany melioracji gruntów i regulacji rzek. W całym Generalnym Gubernatorstwie istniało 175 obozów gospodarki wodnej, z czego w 118 pracowali tylko Żydzi, przywożeni przymusowo z gett. W okolicach Warszawy budowali oni i umacniali wały przeciwpowodziowe Wisły.

Piekiełko było jednym z kilkunastu obozów pracy przymusowej. Znajdował się on w rejonie dzisiejszej ulicy Obrazkowej przy skrzyżowaniu z Myśliborską. Początkowo pracowali tu Żydzi z warszawskiego getta, a następnie żydowscy robotnicy z Otwocka i Legionowa, do którego wcześniej przymusowo przesiedlono Żydów m.in. z Białołęki Dworskiej, Winnicy, Płud, Henrykowa, Piekiełka i Żerania. Łącznie w Piekiełku pracowało około 350-400 robotników. Zmuszani byli do pracy w bardzo trudnych warunkach, o głodowych racjach żywnościowych. Codziennie od piątej rano do siódmej wieczorem ładowali piasek do wagoników, które przeciągali na budowany wał i na nim wagoniki opróżniali. Robotnicy, którzy umarli przy pracy, byli grzebani w wale. Jednym z więźniów obozu był pochodzący z Otwocka Calek Perechodnik, który w swoich wspomnieniach opisał warunki pracy w Piekiełku.

W połowie października 1942 roku w obozie oddział niemieckiej żandarmerii rozstrzelał około 80 osób – głównie kobiet, dzieci i starców, którzy uciekli z likwidowanego getta w Legionowie przed wywózką do obozu śmierci w Treblince. Robotnicy Piekiełka musieli w pobliżu obozu wykopać masowy grób dla ofiar tej masakry. Natomiast w listopadzie 1942 roku większość robotników została przeniesiona do getta warszawskiego. Ostatnia grupa Żydów pracująca w obozie została rozstrzelana na miejscu przez oddział niemieckiej policji w maju 1943 roku.

Upamiętniając tamte wydarzenia, jak również więźniów obozu w Piekiełku, Dzielnica ustawi w Parku Picassa kamień z tablicą. Uroczystość odsłonięcia odbędzie się 27 listopada o godz. 11.00.

Najciekawsze artykuły
Funkcjonowanie urzędu podczas epidemii
Podatek od nieruchomości - wysyłamy decyzje
Zaświadczenia o użytkowaniu wieczystym
Konsultacje PSE w sprawie kompensacji przyrodniczej w zamian z a usuwane drzewa
Inwestujemy w oświatę