Polecane artykuły

Partycypacja społeczna w 2018 roku
19 grudnia 2018
Budżet Partycypacyjny

W 2017 roku mieszkańcy Białołęki wybrali 54 projekty, które były realizowane w 2018 roku. Wszystkie wydarzenia kulturalne już się odbyły, zajęcia sportowe się kończą, z większości inwestycji mieszkańcy korzystają. Wciąż czekamy na oddanie skałki wspinaczkowej, hamaków w parkach: Henrykowskim, Magiczna i Picassa, oświetlenia ulicy Juranda ze Spychowa. Do końca grudnia zostaną wykonane również wszystkie nasadzenia zgłoszone w budżecie partycypacyjnym. Kilku projektów niestety nie udało nam się skończyć w tym roku i będą realizowane w 2019. Są to: wodny plac zabaw w Parku Henrykowskim, dojście do promu nad Wisłą i strefa sportu nad Wisłą, miejsce spotkań przy ul. Ostródzkiej

Koniec roku to czas podsumowań. W budżecie podsumowujemy nie tylko ostatni rok, ale ostatnie 5 lat. W ciągu tego czasu w dzielnicy mieszkańcy wybrali do realizacji 227 projektów, m.in. Miasteczko Ruchu Drogowego, 3 górki saneczkowe, budowę lub doposażenie placów zabaw, m.in. przy ul. Wałuszewskiej, w Parku Henrykowskim, przy ul. Książkowej, na Bocianim Zakątku, przy ul. Żywicznej i Polnych Kwiatów, liczne chodniki, doświetlenia, progi zwalniające i kocie oczka, ścieżki rowerowe, wypożyczalnię kajaków, warsztaty, kiermasze i zajęcia sportowe.

Od kolejnej edycji formuła budżetu zmienia się, co wynika bezpośrednio z zapisów nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, która narzuca wszystkim gminom obowiązek realizacji budżetu obywatelskiego. W kolejnym numerze Czasu Białołęki przedstawimy wszystkie zmiany i zasady kolejnej, 6. edycji budżetu partycypacyjnego.

Inicjatywa lokalna

Mijający rok Białołęka kończy z dwiema inicjatywami. We wrześniu po raz 23. odbyła się Olimpiada Sportowa w Choszczówce. Był to zarazem pierwszy raz, gdy to sportowe wydarzenie zostało zorganizowane właśnie w ramach inicjatywy lokalnej. W Olimpiadzie uczestniczyło łącznie prawie 600 osób – młodych zawodników, wolontariuszy, uczestników rodzinnej sztafety. Cała impreza przebiegała profesjonalnie – byli sędziowie, numery startowe, drobiazgowe liczenie punktów i oczywiście puchary i medale. Na kolejną olimpijską rywalizację zapraszamy za rok.

Natomiast od października w trakcie realizacji jest druga inicjatywa Żeby Żerań Żwawo Żył zgłoszona przez dwójkę młodych społeczników z Żerania: Martę Zabłocką i Macieja Łazowskiego. Chcą oni odczarować Żerań, zintegrować mieszkańców i zainspirować ich do dbania o wspólne dobro. Autorzy pomysłu zaprojektowali już zabawne tabliczki na trawniki zachęcające mieszkańców do sprzątania po swoich pupilach, nie śmiecenia oraz do okazywania serdeczności względem siebie. Podczas listopadowych warsztatów, wspólnie z sąsiadami umieścili je na osiedlowych trawnikach. Przy okazji warsztatów zebrali również pomysły na mural, który finalnie ma ozdobić ścianę jednego z garaży na osiedlu. W zimowe, krótkie dni pomysłodawcy inicjatywy będą pracowali nad stworzeniem projektu muralu. Natomiast z nastaniem wiosny ponownie zaproszą mieszkańców do wspólnej kreatywnej pracy, tym razem przy malowaniu.

Przypominamy, że w odróżnieniu od budżetu partycypacyjnego, wnioski dotyczące inicjatywy lokalnej można składać przez cały rok. Jeśli macie ciekawe pomysły na działania w swojej okolicy to zachęcamy do ich wspólnej realizacji z Miastem Stołecznym Warszawa. Żeby złożyć projekt, wystarczy tylko dwoje mieszkańców. O inicjatywę lokalną w imieniu mieszkańców mogą występować również organizacje pozarządowe. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.inicjatywa.um.warszawa.pl.

Najciekawsze artykuły
Bieg przez Most
Zagospodarowania Starych Świdrów – koncepcja gotowa
Odbiór odpadów - nowe zasady
Dzienny Dom Opieki Medycznej rozpoczyna działalność
Wypoczywaj kulturalnie