Polecane artykuły

Oratorium jakubowe po raz trzeci
24 października 2018
W niedzielę 28 października o godzinie 19.00 w kościele św. Jakuba przy ul. Mehoffera 4 będzie ostatnia okazja w tym roku, aby usłyszeć na żywo Oratorium Jakubowe – wyjątkowy utwór Jerzego Cembrzyńskiego do słów Aldony Kraus napisany z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 500-lecia tej tarchomińskiej świątyni.

– Dotychczasowe wykonania w czerwcu i wrześniu zostały przyjęte entuzjastycznie – cieszy się Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Za każdym razem bardzo licznie zgromadzona publiczność nagradzała wykonawców owacjami na stojąco, a do fundacji docierały niezwykle ciepłe recenzje.

Utwór składa się z dziewięciu różnorodnych części, które prowadzą słuchaczy od grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela poprzez średniowieczne szlaki pielgrzymkowe aż do Tarchomina. Oprócz partii solowych i chóralnych jest też Kantyczka w klimatach ludowych, przywołująca na myśl dawne jakubowe odpusty, czy Piosenki tarchomińskiej dzieciarni, w której najmłodsi podziękują za nasz kościół już pięćsetletni i za domy, bloki, parki, ogrody.

Kompozycję wykonują znakomici artyści. Partie solowe zaśpiewają Agnieszka Kozłowska z Polskiej Opery Królewskiej oraz Jerzy Sznajder, baryton. Utwór dziecięcy zaprezentują mali soliści z Białołęki – Ewa Bogucka i Adam Sobko. Wtórować im będzie kwartet smyczkowy oraz organy, a także chóry – mieszany AVE, działający przy Fundacji AVE i Parafii Narodzenia NMP w Płudach, studencki CAMERATA VARSOVIA oraz męski OKTAWIAN. Całość poprowadzi dyrygentka Barbara Hijewska. Nie zabraknie też gawędy o historii świątyni w wykonaniu Bartłomieja Włodkowskiego.

Przed Oratorium męska grupa Jerycho pod kierunkiem Bartosza Izbickiego – najlepszy polski zespół specjalizujący się w muzyce dawnej i odtwarzający techniki wykonawcze sprzed kilkuset lat – wykona kilka średniowiecznych utworów jakubowych ze słynnej księgi Codex Calixtinus. To XII-wieczny przewodnik do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, zawierający pierwsze wielogłosowe śpiewy średniowieczne.

Ale koncert ma również związek ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.Oratorium Jakubowe dedykowane jest bowiem działaczom Straży Obywatelskiej z Tarchomina, która pod egidą aktywnych i zaangażowanych społecznie obywateli Białołęki oraz miejscowego proboszcza organizowała życie pod koniec I wojny światowej i była pierwszym lokalnym samorządem.

Bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne w zakrystii kościoła przy ul. Mehoffera 4, można też je rezerwować mailem avetki@wp.pl lub telefonicznie: 608 178 447. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa oraz ze środków m.st. Warszawy – Dzielnica Białołęka.

Najciekawsze artykuły
Żeby Żerań Żwawo Żył
Budżet partycypacyjny od(nowa)
Wielkie utwardzanie dróg na Białołęce
Dom dziennego pobytu – studium wykonalności
Oratorium jakubowe po raz trzeci