Polecane artykuły

Zagłosowaliśmy, wybraliśmy
20 lipca 2018
Najwięcej projektów – 20 – zostanie wykonanych w obszarze 2, czyli na Choszczówce, Henrykowie, Białołęce Dworskiej, Dąbrówce Szlacheckiej i Szamocinie w obszarze 3 – Kobiałka, Brzeziny, Grodzisk, Lewandów, Augustów, będzie ich aż 18. W tych obszarach mieszkańcy mieli też największą kwotę do wydania – ponad 1,2 mln zł.

Mniejszą kwotę (1 mln zł) do dyspozycji mieli mieszkańcy obszaru 1 – Tarchomin, Nowodwory, Kępa Tarchomińska i dlatego tam zostanie zrealizowanych tylko 12 projektów.

W nowym, czwartym obszarze – Piekiełko, Annopol, Żerań – zostaną wykonane wszystkie projekty, które zostały dopuszczone do głosowania.

Mieszkańcy Białołęki zagłosowali przede wszystkim na projekty inwestycyjne – 46 – co stanowi 83% wszystkich wybranych pomysłów. Wśród nich zdecydowanie dominują projekty związane z zielenią (nowe nasadzenia drzew, krzew, kwiatów, itp.), rekreacją (budowa lub rozbudowa placów zabaw, skwerów, parków, doposażenie w nowe zabawki), opieką nad zwierzętami (budki dla ptaków) i czystością (ustawienie nowych koszy na śmieci i psie odchody) – 29 projektów, 53% wybranych projektów.

Kolejne 29 % stanowią projekty drogowe i rowerowe: budowa chodników, zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, oświetlenie ulic, ustawienie luster drogowych.

Na uwagę zasługuje fakt, że mieszkańcy Białołęki stanowili grupę najaktywniej głosujących warszawiaków – na każde 1000 mieszkańców Dzielnicy w głosowaniu wzięło udział 76 Białołęczan. Dziękujemy! Pełna lista projektów do realizacji w 2019 r. znajduje się na stronie https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl

Tak wyglądają plany na 2019 rok – a co słychać teraz?

Realizujemy kolejne projekty, które nasi mieszkańcy wybrali rok temu. W parku przy ul. Magicznej już możemy się cieszyć nową rabatą kwiatową, która nie tylko pięknie wygląda, ale spełnia jeszcze jedno zadanie. Posadzone tam rośliny wyróżniają się specjalnymi właściwościami, tzn. oczyszczają powietrze. Są to: tawuła Van Houtta, porzeczka alpejska, tawlina jarzębolistna, tawuła brzozolistna, bez czarny „black lace”, liriope szafirkowata, rudbekia oraz byliny dywanowe takie, jak: gęsiówka kaukaska, smagliczka skalna i ubiorek wiecznie zielony.

W projekcie uwzględniono również pielęgnację roślin do zakończenia okresu wegetacyjnego, czyli do końca października oraz w latach kolejnych.

Z kolei na moście im. Marii Skłodowskiej-Curie zasadzono już rośliny w ramach projektu Rośliny na ekranach akustycznych Trasy Mostu Północnego. Na początku lipca na ekranach została zamontowana siatka, po której rośliny będą się pięły i rozrastały tworząc zieloną ścianę.

Nietypowy projekt został zrealizowany w kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP w Płudach. Kącik, w którym małe dzieci wraz z rodzicami będą mogły zająć się cichą zabawą ma zgodnie z intencją autorki poprawić komfort skupienia się na modlitwie.

Pełna kultura

Przez całe wakacje najmłodsi mieszkańcy Białołęki będą mogli uczestniczyć w warsztatach i spektaklach teatralnych organizowanych w parkach przy ul. Magicznej oraz Bociani Zakątek przy ul. Ruskowy Bród dzięki realizacji projektu Magiczne spotkania z kulturą. Nad doborem repertuaru czuwa Stowarzyszenie Scena 96.

W tych samych parkach dla najmłodszych organizowane są Gry i zabawy, czyli tematyczne animacje z malowaniem buziek, eksperymentami i warsztatami, dzięki którym dzieci będą miały okazję przenieść się m.in. w kosmos, do krainy lodu i śniegu, indiańskiej wioski, zwiedzić laboratorium szalonego naukowca oraz fabrykę zabawek. Wszystkie terminy i tytuły zabaw znajdują się w Kalendarzu wydarzeń na stronie www.bialoleka.waw.pl.

Dla starszych mieszkańców mamy propozycję filmową. W lipcu i sierpniu w ramach realizacji projektu Kinołęka odbędzie się 11 seansów filmowych w kilku lokalizacjach Zielonej Białołęki: w Bocianim Zakątku, w Parku Syrenka, na Truskawkowym Polu i w Białołęckim Ośrodku Kultury na ul. Głębockiej. Repertuar wybrali mieszkańcy w internetowej ankiecie. Na wszystkie imprezy obowiązuje wstęp wolny.

Kto czyta nie błądzi

Chociaż w tym akurat wypadku można zabłądzić. Aż 5 minibibliotek powstanie jeszcze w sierpniu przy ulicach Kłosowej, Brzezińskiej, Wałuszewskiej, Ambaras i Wilkowieckiej. Przy każdej budce, w których mieszkańcy będą mogę zostawiać przeczytane książki i wziąć te, które pozostawił ktoś inny stanie też ławeczka, żeby od razu można było zabrać się za lekturę. Propozycje zakupów tytułów książek w języku polskim i angielskim można też cały czas zgłaszać w Wypożyczalni nr 58 przy ul. Wałuszewskiej 24 w ramach realizacji dwóch projektów Zakup książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych do Wypożyczalni nr 58 przy ul. Wałuszewskiej 24 i Angielski do biblioteki – zakup angielskich książek do Wypożyczalni nr 58 przy ul. Wałuszewskiej.

Na sportowo

W głosowaniu w ubiegłym roku mieszkańcy wybrali projekty, które najlepiej sprawdzą się właśnie teraz, gdy jest ciepło. Chodzi o projekty kajakowe. Przez całe wakacje można wypożyczać kajaki na Kanale Żerańskim (przy basenach w okolicy CH Auchan) od piątku do niedzieli w godzinach 11.00-18.00. Wypożyczenie jest bezpłatne, za okazaniem dokumentu ze zdjęciem. Kajaki są dwuosobowe. Ponadto w dwóch lokalizacjach będzie można zapisać się na zorganizowany spływ. Przy wypożyczalni na Kanale Żerańskim będą organizowane spływy do Nieporętu, natomiast z białołęckiej plaży przy Moście im. Marii Skłodowskiej – Curie będą startowały wycieczki kajakowe do Modlina (4,5 h). Więcej informacji:https://kajakwstolicy.pl/darmowe--splywy-warszawa-bialoleka/

W przetargu

Wybrano już wykonawcę na budowę Placu zabaw ze strefą sportową dla dzieci w SP 110. W ramach projektu zostanie ułożona nawierzchnia bezpieczna amortyzująca upadki a nad nią zostaną zamontowane: zestaw zabawowo-sportowy, duża skałka wspinaczkowa w kształcie górki o wys. ok. 1,7 m, karuzela typu Bączek, most linowy z talerzykami, drążek schodkowy do fikołków, karuzela okrągła typu Motylek, równoważnia na sprężynach, piłkarzyki, okrągły stolik z siedziskami.

Mamy już wykonawcę, który w Parku Henrykowskim zamontuje zestaw zabawowy dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią. W ten sposób zostanie zrealizowany kolejny projekt Park Henrykowski dzieciom! – doposażenie parku w duży zestaw zabawowy. Dzieciaki będą mogły z niego korzystać od nowego roku szkolnego.

Najciekawsze artykuły
Dwa nowe tereny rekreacyjne– Długorzeczna i Kupiecka
Ostatnie projekty z budżetu partycypacyjnego na finiszu
Otwieramy sezon na łyżwy i na futbol pod dachem
Zostań radnym w Białołęckiej Radzie Seniorów
BOK na jesień