Polecane artykuły

Modlińska 257 z pozwoleniem i pieniędzmi na kompleksowy remont
12 kwietnia 2018
W zabytkowym obiekcie powstanie centrum lokalne integrujące społeczność oraz przestrzeń, gdzie będziemy pielęgnować białołęcką tożsamość. Kiedyś był tam zakład opiekuńczy dla upadłych dziewcząt, później konspiracyjny teatr Leona Schillera, w czasie wojny znajdował się tam skład broni dla AK, a Irena Sendlerowa ukrywała tam ratowane przez siebie dzieci. Po wojnie w kamienicy prowadzono dom opieki dla seniorów, a następnie funkcjonowały tu liczne sklepy i zakłady usługowe. Z czasem budynki zaczęły popadać w ruinę i w końcu – ze względu na ich zły stan techniczny – zostały zamknięte.

W ramach projektu Warszawskie Centra Lokalne, Modlińska 257 ma znów stać się miejscem tętniącym życiem. O to, co ma się znaleźć na Modlińskiej 257, które powstanie w zabytkowym budynku oraz w przylegających do niego oficynach i ogrodzie, urząd zapytał mieszkańców w drodze konsultacji społecznych w 2015 roku. Mieszkańcy chcą tutaj przestrzeni do spotkań towarzyskich oraz aktywności artystycznej i obywatelskiej prowadzonej nieodpłatnie. W budynku i jego oficynach powstanie kino sąsiedzkie, sala prób muzycznych, przestrzeń dla organizacji pozarządowych, czytelnia, klubokawiarnia, ekspozycja dotycząca historii Białołęki i warsztaty dla kreatywnych. Jedna z oficyn przekształci się w sąsiedzki warsztat. W ciepłe dni ogród zamieni się w kino i teatr plenerowy oraz przyjazne miejsce do wypoczynku.

Przygotowania do renowacji

W 2015 rozpoczęły się prace nad przygotowaniem remontu. Jednak już w styczniu 2016 r. musiały zostać wstrzymane. Na ścianach kilku pomieszczeń zostały odkryte zabytkowe polichromie, które uczyniły budynek jeszcze bardziej wartościowym z historycznego punktu widzenia. Jednak niezbędne było wykonanie dodatkowych analiz konserwatorskich i uzyskania nowych wytycznych do renowacji najcenniejszych elementów obiektu.

W grudniu 2016 roku została zaprezentowana propozycja zagospodarowania budynku i zebrane zostały ostatnie uwagi. Wnioski ze spotkania otrzymał architekt, który przygotował finalny projekt. Dokument został uzgodniony ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków.

Udało się też powiększyć ogród przylegający do zespołu budynków – działkę o powierzchni ok. 1 185 m2 przekazał zlokalizowany po sąsiedzku Stołeczny Zakład Opiekuńczo Leczniczy.

Jak będzie przebiegać renowacja

Remont będzie prowadzony z troską o zachowanie substancji zabytkowej i przywrócenie wartości artystycznych i estetycznych. Konieczna będzie stabilizacja budynku wiążąca się z wykonaniem nowych stropów, częściową wymianą więźby dachowej i stabilizacją fundamentów. Niezbędne będzie wykonanie odpowiednich izolacji przeciwwodnych oraz udrożnienie kanałów wentylacyjnych. Renowacji wymagają też pokrycia ścian zewnętrznych. Odtworzona będzie pierwotna kolorystyka elewacji, a blendy (ślepe okno) i żłóbki (dekoracyjne wycięcia) przy oknach parterowych budynku głównego zostaną odsłonięte.

Zamurowane obecnie otwory okienne i drzwiowe zostaną odtworzone. Zrekonstruowana będzie stolarka. Odtworzone zostaną m.in. historyczne konstrukcje okien skrzynkowych. W przypadku drzwi wewnętrznych zachowane będą gabaryty i detale futryn oraz żłobkowania charakterystyczne dla skrzydeł w całym obiekcie. Konserwacji poddane będą elementy metalowe na zewnątrz budynku czyli brama z furtą i łącznikiem, płotek, kosze na roślinność. Elementy, które się nie zachowały również zostaną zrekonstruowane na podstawie oryginałów. Dotyczy to bram, płotków wzdłuż obu kordegard (oficyny) oraz koszy na roślinność przy wszystkich oknach na pierwszym piętrze budynku.

Zostanie zachowana konstrukcja schodów z dekoracjami malarskimi, stolarką i malowidłami ściennymi. Odrestaurowane polichromie (m.in. aniołki, iluzjonistyczne rozety, ornamenty z kwiatami i liśćmi dębu) i detale architektoniczne (secesyjne fryzy, plafony) powrócą w pierwotne miejsca ich ulokowania i będą widoczne dla osób korzystających z obiektu. Dobrą wiadomością jest to, że zachowało się wiele oryginalnych elementów wystroju wnętrza. Natomiast brakujące elementy będzie można odtworzyć na zasadzie analogi z innymi detalami. W pracach uwzględniono też dezynfekcję wszystkich elementów budynku i wyposażenia wnętrz. Obiekt ma też być dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda).

O postępach w tej sprawie będziemy Państwa informować.

Najciekawsze artykuły
Priorytety nowego Burmistrza
Co dalej z parkiem przy ul. Botewa?
Partycypacja społeczna w 2018 roku
Ruszyła akcja PSYjaciele – Warszawiacy Zwierzakom
Kultura pod choinkę