Polecane artykuły

Kolejne 4 mln do wydania!
13 października 2017
Wkrótce rozpocznie się nowa edycja budżetu partycypacyjnego. To już piąta odsłona, a projekty w niej wybrane będą realizowane w 2019 roku.

Budżet partycypacyjny, to pula pieniędzy wydzielona z budżetu dzielnicy oddana do dyspozycji mieszkańcom, którzy poprzez zgłaszane przez siebie pomysły, a następnie głosowanie, decydują na co ją przeznaczyć. W tym roku zdecydują o kwocie 4 mln zł. Uczestnictwo mieszkańców w budżecie partycypacyjnym to również współdecydowanie o podziale dzielnicy na obszary (lokalne i ewentualnie ogólnodzielnicowy), o podziale kwoty na wcześniej ustalone ob szary, o wyznaczeniu limitu na projekt oraz o zasadach ogólnodostępności, które każdy zgłoszony projekt musi spełniać. Wszystkie te zasady ustalane są podczas posiedzeń Zespołów ds. budżetu partycypacyjnego, do którego co roku organizowany jest nabór.

Wraz z rozpoczęciem nowej edycji budżetu partycypacyjnego na Białołęce zostanie powołany nowy zespół składający się m.in. z 6 mieszkańców oraz 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w dzielnicy. Spotkanie, podczas którego zostaną wybrani nowi członkowie, odbędzie się 17 października o godz. 18.00 w Urzędzie Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197. Zaproszony jest każdy mieszkaniec, który chciałby aktywnie uczestniczyć w pracach nad zasadami budżetu partycypacyjnego na Białołęce. Jest tylko małe ALE: zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy członkowie zespołu nie będą mogli składać projektów.

Po zgromadzeniu całego składu i powołaniu zespołu uchwałą Burmistrza Dzielnicy Białołęka, jego członkowie przystąpią do ustalania zasad budżetu partycypacyjnego obowiązujących w Dzielnicy, na co mają czas do połowy listopada.

Wielkie otwarcie nowej edycji i jednocześnie prezentacja zasad nastąpi 30 listopada br., a już od 1 grudnia będzie można składać projekty. I tu uwaga na zmiany w liście poparcia: projekt nadal musi zyskać poparcie 30 osób, ale 15 z nich musi mieszkać w obszarze, w którym zostanie zgłoszony (lokalny lub ogólnodzielnicowy). Przyjmowanie projektów zakończy się 22 stycznia, a od następnego dnia zacznie się weryfikacja: najpierw formalna, potem merytoryczna, a na końcu ponowna. W jej trakcie, tzn. od 26 lutego do 18 marca odbędą się spotkania dyskusyjne, podczas których autorzy projektów zaprezentują swoje pomysły. To będzie też czas dla mieszkańców, aby zapoznać się z propozycjami sąsiadów, zadać pytania, skomentować. Jak zwykle obecność autorów projektów na spotkaniach będzie obowiązkowa.

Każdy autor będzie mógł się odwołać od wyniku weryfikacji od 8 do 12 maja. Natomiast do 25 maja ma czas na wycofanie swojego projektu całkowicie.

Głosowanie mieszkańców na projekty będzie trwało od 15 czerwca do 30 czerwca 2018 roku.

Natomiast ogłoszenie wyników nastąpi do 13 lipca 2018 roku.

Najciekawsze artykuły
Przedszkole przejęte od POLFY – jak nowe
Nie zwalniamy tempa przy budowie dróg
Walka ze smogiem
Z Serca Darami – czyli pomagamy tym, że śpiewamy
W Białołęckim Ośrodku Kultury