Polecane artykuły

Bajkowa Białołęka
20 lipca 2017
Kolorowy świat bajek ma niezwykłą moc w rozwoju dzieci. Nie tylko bawi, ale również edukuje maluchy i rozwija ich wyobraźnię. Bajek można słuchać, można je czytać i można oglądać. My polecamy tą ostatnią możliwość, lecz nie przed telewizorem, a na świeżym powietrzu. W najbliższym czasie dzieci będą miały okazję spotkać się z Czerwonym Kapturkiem, Krawcem Niteczką, Złotą Rybką, Wombatem oraz Babą Dżagą w parkach i na placach zabaw.

W Parku Magiczna prześledzimy losy Czerwonego Kapturka. Bajka, która opowiada o słabościach ludzkiego charakteru i niezniszczalności zła, będzie miała tam swoją premierę. Czerwony Kapturek, chcąc odwiedzić Babcię, musi przejść przez las, gdzie panuje i czyha na nią zły Wilk. Dziewczynkę próbują chronić zaprzyjaźnione Ptaki, Wąż, Niedźwiedź i Zając. Lisica, która pragnie przejąć władzę w lesie, perfidnymi intrygami niszczy solidarność przyjaciół. Jedynie tchórzliwy z natury Zając paradoksalnie ma odwagę jej się przeciwstawić. Czerwony Kapturek, gdy dotrze do babcinej chatki, nie będzie wiedziała, że Wilk już na nią czeka. Drugą premierą będzie opowieść o Złotej Rybce na podstawie baśni Braci Grimm. Bajka ostrzega dzieci przed chciwością i ślepym dążeniem do bogactwa.

Natomiast na placu zabaw przy ul. Strumykowej przypomnimy opowieść o Krawcu Niteczce – zwykłym, skromnym chłopcu z krainy Tajdarajda, którego stworzył Kornel Makuszyński. Podczas swojej podróży po świecie Niteczka uratuje miasteczko przed ulewnym deszczem. Pracując bez wytchnienia zaszyje dziurę w niebie i wygładzi żelazkiem chmury. Dobry uczynek zostanie nagrodzony w nieoczekiwany sposób.

Interesująco zapowiada się również spektakl Wombat nie śpi, zrealizowany w konwencji rosyjskiej klaunady z wyczuleniem na potrzeby maluszków. Całość podkreśla sensoryczna scenografia tworząca przestrzeń pozbawioną czasu. W krainie Jaśniejącej Bieli żyją Wombat i jego Mała Przyjaciółka. Otoczenie jest bezpiecznie znajome: siup-wyrko, dyndołyżki, grzebioszczotka i prysznicarium. Jednak wykonywane dzień po dniu czynności bywają niestety nieznośnie nudne. Jak by tu przyprawić rumieńce codzienności? Przypadkiem, tuż obok czai się tajemniczy świat Czerwonej Wieży pełen fascynujących przedmiotów, służących nie-wiadomo-cze mu... Po spektaklu proponujemy wspólną zabawę dzieci i opiekunów.

Odkryjemy również drzemiące w Babie Jadze talenty. Wszystko to za sprawą Jasia i Gosi, którzy namówią ją do zmiany. Baba Jaga spróbuje swoich sił jako artysta malarz, modelka i piosenkarka. Dzieci uznają, że Baba Jaga zrobi karierę jako raper. Nauczą ją tańczyć, wymyślą piosenkę i pseudonim artystyczny – Baba Dżaga. Bajka Baba Dżaga Marcina Pałysza to pełna humoru opowieść napisana współczesnym językiem. Uczy też dzieci, żeby w każdym człowieku dostrzegać dobre i piękne strony.

Teatrzyki – co, gdzie i kiedy?
22.07., godz. 17.00, Czerwony Kapturek, Park Magiczna;
29.07, godz. 17.00, Krawiec Niteczka, plac zabaw, ul. Strumykowa;
5.08., godz. 17.00, Złota Rybka, plac zabaw, ul. Ceramiczna;
6.08., godz. 17.00, Wombat nie śpi, Park Henrykowski;
12.08., godz. 17.00, Baba Dżaga, plac zabaw, ul. Odkryta;
19.08., godz. 17.00, Czerwony Kapturek, Park Henrykowski.

Na wszystkie przedstawienia wstęp jest wolny. Do zobaczenia.

Najciekawsze artykuły
Przedszkole przejęte od POLFY – jak nowe
Nie zwalniamy tempa przy budowie dróg
Walka ze smogiem
Z Serca Darami – czyli pomagamy tym, że śpiewamy
W Białołęckim Ośrodku Kultury