Polecane artykuły

Noc Muzeów na Białołęce
9 maja 2017
Jedyna taka noc, podczas której zwiedzanie obiektów kulturalnych jest za darmo, rozpocznie się w godzinach wieczornych 20 maja. W warszawskiej Nocy Muzeów swoje podwoje otworzą stali bywalcy tego wydarzenia jak Muzeum Powstania Warszawskie - go i Filtry Warszawskie, do których zawsze ustawiają się długie kolejki. Białołęka nie pozostaje w tyle i w ramach tegorocznej edycji zapraszamy na godzinę 18.30 na otwarcie wystawy Białołęka podziemna w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. van Gogha 1. Wystawa to część projektu Fundacji AVE pod tytułem Białołęka Podziemna & Podróż na 100-lecie. – To nie będzie historia białołęckich piwnic, choć przecież w jednej z nich w czasie wojny znajdowała się radiostacja, dzięki której ks. Albin Kołakowski przekazywał partyzantom ważne informacje. Natomiast w krypcie pod kościołem św. Jakuba spoczywa od ponad 260 lat kilkulatek Ignacy Ossoliński. O tych dwóch przestrzeniach pod ziemnych również opowiemy, ale instalacja dotyczyć będzie historii nieodległej, bo z lat... 2009-2010 – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski. Wówczas na Białołęce pojawiło się pod ziemią coś wyjątkowego i unikatowego. Wzdłuż ulicy Modlińskiej oraz Światowida, a następnie pod Wisłą wzdłuż Mostu Skłodowskiej-Curie zbudowano pod ziemią potężne tunele. To kolektor-gigant, wydrążony przez użyte po raz pierwszy w Polsce gigantyczne tarcze. Płyną tamtędy co prawda ścieki, ale dzięki temu Wisła – również ta białołęcka – jest znacznie czystsza. Co więcej, pod białołęcką ziemią czasami jeździ też...wagonikowa kolejka techniczna! – W trakcie budowy tej niezwykłej instalacji zawodowi fotograficy wykonali setki artystycznych fotografii, ukazujących Białołękę Podziemną. Nie były nigdzie publikowane! Ten unikatowy materiał zaprezentujemy na wystawie, a jednocześnie przypomnimy historię Czajki, która z dawnego letniska i centrum wodnego Białołęki zamieniła się w gigantyczną, księżycową budowlę, dzieje zlokalizowanej nieopodal Prymasówki, czy tajemnice Wisły – wyjaśnia Włodkowski.

Nieco później zaprosimy na autokarowe wycieczki varsavianistyczne. Ubiegłoroczna edycja niesztampowego zwiedzania dzielnicy cieszyła się ogromnym powodzeniem. Tegoroczne wojaże rozpoczynają się o godzinach: 19.30, 22.00 i 24.00, każda trwa ok. 2,5 godziny. Całość okraszona jest różnymi opowieściami. Autobus wyrusza i kończy trasę przed Białołęckim Ośrodkiem Kultury przy ul. van Gogha 1.

Na oba wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem:avetki@wp.pl lub telefoniczne: 608 178 447. Wstęp jest bezpłatny, a projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

fot. Sebastian Klorek

Najciekawsze artykuły
Zielone ulice Białołęki
Drogi w budowie
Teren sportowo-rekreacyjny przy Długorzecznej– coraz bliżej
Oratorium jakubowe na 500-lecie
Cyrkowe lato