Kultura

Pod znakiem kultury
19 marca 2020
Na konkurs na animowanie życia kulturalnego, upowszechniania kultury w różnych dziedzinach i formach artystycznych oraz popularyzację historii i dziedzictwa kulturowego wspierające rozwój i integrujące środowisko lokalne Dzielnicy Białołęka został rozstrzygnięty. Wsparcie finansowane otrzyma 17 projektów kulturalnych o łącznej wartości dotacji wynoszącej 300 tys. zł.

Koncertowo i musicalowo

Wśród tangowych nut to jedna z propozycji koncertowych na ten rok. Formacja Tango Para Todos –wykona tanga polskie i argentyńskie pod dyrekcją profesjonalnych dyrygentek. Pomiędzy utworami publiczność dowie się o historii tanga w Polsce i na świecie. Zobaczy też pokaz tanga w wykonaniu pary tanecznej, a osoby chętne będą mogły skorzystać z nauki podstaw tanga pod okiem profesjonalnych nauczycieli.

W tym roku w ramach dofinansowywanej Sceny Kulturalnej Przystanek Choszczówka wystąpi duet Beata Przybytek, Tomasz Kałwak/piano. Natomiast 6 maja odbędzie się koncert Pamięci mojej mamy, z udziałem m.in. Alicji Majewskiej, Ewy Śnieżanki, Artura Barcisia, Bogdana Czyżewskiego, Krzysztofa Daukszewicza, Włodzimierza Korcza, Czesława Majewskiego, Grzegorza Markowskiego. W czerwcu, na Przystanku gościem będzie Krystyna Prońko, a jesienią koncert jazzowy zagra Krzysztof Ścierański.

W czerwcu zapraszamy do Parku Henrykowskiego na koncert o charakterze poetycko-kabaretowym i muzycznym Białołęka poezją śpiewana. Wezmą w nim udział: Wolna Grupa Bukowina, Jacek Beszczyński, Antoni Muracki i Krzysztof Daukszewicz. Ze sceny usłyszymy przeboje Belona, Okudżawy, Wysockiego, Kaczmarskiego, Kryla i Nohavicy. Występy poszczególnych artystów i grup połączone będą kabaretowymi komentarzami Krzysztofa Daukszewicza, który poprowadzi koncert.

Jesienią zapraszamy na koncert Nuty Wielkiego Pasterza zespołu Trebunie Tutki i Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego. Nuty … to autorski program lidera zespołu - Krzysztofa Trebuni-Tutki. Jest muzycznym wspomnieniem Papieża-Polaka, dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Oprócz trzech muzycznych żywiołów: muzyki góralskiej, stylistyki jazzowej i klasycznego brzmienia będą wspomnienia o Janie Pawle II we wspomnieniach, i anegdotach ze spotkań z ludźmi z Podhala.

Rok 2020 to czas ważnych rocznic, również na Białołęce. Wątki historyczne w wymiarze lokalnym, przeniesione w formułę muzyczną i okraszone gawędami historycznymi będzie można usłyszeć w musicalu 1920 dróg do wolności.

Teatralnie

Do teatromanów skierowany będzie spektakl Stefana Kiedrzyńskiego Romans z pajacem. Opowiada on o pasji do teatru, w którym artystyczne dusze owładnięte magią sceny wyrażają swą pasję śpiewem. Wystąpią m.in. Jacek Zienkiewicz, Kinga Suchan i Michał Winiarski.

Wielopokoleniowo

W maju bądź w czerwcu, Festiwal Latino na Białołęce pokaże mieszkańcom kulturę latynoamerykańską jej różnorodnością, bogactwem i kolorytem podczas warsztatów: tanecznych (salsa i tango) i artystyczno-językowych dla dzieci. Będzie też pokaz taneczny i koncert finałowy z muzyką latynoamerykańską.

W sierpniowe piątki będzie odbywać się 4. edycja Twórczych Podwieczorków. Zapraszamy do wspólnego muzykowania, nauki tańców regionalnych, wykonania prac plastycznych nawiązujących do tematyki spotkań artystycznych. Tegoroczną nowością będą tematy ekologiczne dotyczące m.in. upcyklingu, segregacji odpadów, wykonywania biżuterii ekologicznej.

W ramach Kajokobusu z kolorowankami mieszkańcy ponownie będą mogli wysłuchać ciekawych i często mało znanych białołęckich historii w zabytkowych autobusach oraz podczas kajakowych spacerów po Kanale Żerańskim i Wiśle. Tegoroczne historie będą nawiązywać do rocznic, które przypadają na rok 2020. Przewodnikiem będzie Bartłomiej Włodkowski.

Małe Centrum Kultury przy ul. Ostródzkiej przygotuje różne warsztaty tematyczne (plastyczne, wizażu i stylizacji, dla kreatywnych kobiet, integracyjne dla rodzin oraz młodzieży) a także koncerty i Festyn Rodzinny Gabriel – Święty Uśmiechu.

Lubiącym mailować może przypaść do gustu Międzypokoleniowe malarstwo intuicyjne. Podczas warsztatów będzie można poznać różne techniki malarskie i formy wyrażania twórczości. Nie trzeba mieć zdolności malarskich, chodzi radość tworzenia.

Wierność - melodie białołęckich lasów przybliży historię I Rejonu VII Obwodu Obroża i późniejszej Grupy Kampinos poprzez spotkania z Żołnierzami AK, Powstańcami Warszawskimi i Żołnierzami Niezłomnymi. Przewidziane jest też wydanie publikacji.

Dla dzieci

W wakacje na place zabaw i do parków powrócą lubiane przez najmłodszą widownię bajki. Będziemy gościć postacie takie jak Krawiec Niteczka, Baba Dżaga, Złota Rybka, Syrenka i Bazyliszek. Pojawią się nowi bohaterowie m.in. uczennica szkoły magii Matylda. Zobaczymy też adaptację bajki Shela Silversteina The Giving Tree, która opowiada historię przyjaźni drzewa z małym chłopcem.

Wróci również Rodzinne białołęckie budowanie z klocków lego z dwudniowym piknikiem i czterema strefami budowania z klocków Lego, Lego Duplo, Lego Roboty i XXL. Nowością będą warsztaty edukacyjno-kulturalne dedykowane świetliczakom, podczas których dzieci będą budowały z klocków postacie i miejsca bajek i wierszy.

Z Kleksem przez Białołękę - lekcje z gazetą, album i wystawy to propozycja skierowana do dzieci w wieku 4-16 lat. Zajęcia odbywać się w będą w trzech cyklach (marzec-czerwiec, wakacje i wrzesień grudzień) w szkołach w ramach lekcji, jak i w plenerze. Zajęcia prowadzone będą w duecie przez Bartłomieja Włodkowskiego i laureatkę Nagrody Literackiej Gdynia, nominowanej do Nike, mieszkankę Białołęki Justynę Bargielską.

Dla seniorów

Dla starszego pokolenia proponujemy cykl spotkań muzyczno-integracyjnych Spotkania z piosenką z udziałem publiczności. Każde spotkanie będzie poświęcone postaci polskiej lub światowej kultury.

W czerwcowe niedziele, tym, którzy chcieliby miło spędzić czas w towarzystwie lubiących tańczyć i bawić się zapraszamy na O Rety! Balety, czyli potańcówki dla seniorów na Białołęce. Będzie lekka muzyka i porywające do tańca przeboje z dawnych lat. Zachęcamy do śledzenia strony www.bialoleka.waw.pl oraz profilu Dzielnica Białołęka na Facebooku, gdzie będziemy publikować szczegółowe informacje dotyczące projektów z zakresu kultury.

Najciekawsze artykuły
Nowi policjanci m.in. dla Zielonej Białołęki
Nowe nazwy ulic na Białołęce
Warszawa chwyta wodę
Rusza składanie wniosków w programie Dobry start
Wakacje z Białołęckim Ośrodkiem Kultury