Kultura

Dzielnica upamiętniła obóz pracy przymusowej Piekiełko
30 grudnia 2019
27 listopada, Dzielnica ustawiła w Parku Picassa kamień z tablicą. W uroczystości którą oficjalnie otworzył Burmistrz Grzegorz Kuca udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury Jarosław Sellin, Ambasador Izraela Tal Ben-Ari Yaalon oraz Rabin Ellis Yehoshua. Napis na kamieniu pamiątkowym brzmi:
Pamięci Żydów, więźniów niemieckiego obozu pracy przymusowej w pobliskim Piekiełku, którzy w latach 1940–1943 w nieludzkich warunkach budowali ten wał przeciwpowodziowy, a następnie zostali zamordowani przez oddział niemieckiej żandarmerii. Mieszkańcy dzielnicy Białołęka, 2019 r.

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej Żydzi, przywożeni przymusowo z gett, budowali i umacniali wały przeciwpowodziowe w okolicach Warszawy. Jeden z obozów pracy znajdował się na Piekiełku w rejonie dzisiejszej ulicy Obrazkowej przy skrzyżowaniu z Myśliborską. Łącznie w Piekiełku pracowało około 350-400 robotników. Zmuszani byli do pracy w bardzo trudnych warunkach, o głodowych racjach żywnościowych. Codziennie od piątej rano do siódmej wieczorem ładowali piasek do wagoników, które przeciągali na budowany wał i na nim wagoniki opróżniali. Robotnicy, którzy umarli przy pracy, byli grzebani w wale. W połowie października 1942 roku w obozie oddział niemieckiej żandarmerii rozstrzelał około 80 osób – głównie kobiet, dzieci i starców, którzy uciekli z likwidowanego getta w Legionowie przed wywózką do obozu śmierci w Treblince. Robotnicy Piekiełka musieli w pobliżu obozu wykopać masowy grób dla ofiar tej masakry. Natomiast w listopadzie 1942 roku większość robotników została przeniesiona do getta warszawskiego. Ostatnia grupa Żydów pracująca w obozie została rozstrzelana na miejscu przez oddział niemieckiej policji w maju 1943 roku.

Najciekawsze artykuły
Deklaracje dotyczące gospodarowania odpadami złożysz zdalnie
Będą nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych
#Niezostawiamczytelnika
Inwestycje mimo koniecznych oszczędności
Warszawa wspiera przedsiębiorców