Kultura

Dzień węgierski
17 września 2018
6 października będziemy wspominać na Białołęce wydarzenia węgierskiego powstania z 1956 roku.

Tego, że Węgrzy są bliscy Białołęce nie trzeba dowodzić. Wystarczy zerknąć na mapę żeby zobaczyć, że kilka dzielnicowych ulic ma węgierskich patronów (Jozsef Antall, Bela Varga) lub upamiętnia przyjaźń między narodami (Skwer Przyjaciół Węgierskich). W przestrzeni publicznej odnajdziemy również pomniki upamiętniające. Jednym z nich jest ustawiony w roku 2012 przy rondzie u zbiegu ulic: Ordonówny i Strumykowej pomnik Laszlo O’svatha – węgierskiego ministra spraw wewnętrznych, który podczas II wojny światowej udzielił pomocy Polakom na uchodźstwie. Pomnik to dar fundacji prowadzonej przez Gyorgy O’svatha, syna ministra. Pamiątkowy kamień przy ulicy Antalla również został ustawiony jako wyraz wdzięczności. Wnikliwe oko znajdzie również węgierskie ślady na jednym z witraży w kościele przy ul. Myśliborskiej 100. Co więcej, od prawie 20 lat Białołęka współpracuje z X budapesztańską dzielnicą Budafok-Teteny. W tym czasie, dzięki zawartym porozumieniom, białołęcka młodzież miała wielokrotnie okazję odwiedzić kolegów z Budapesztu w ramach wakacyjnej wymiany. Obie dzielnice wzajemnie też gościły delegacje, podczas których omawiano różne aspekty współpracy.

Dlatego właśnie Białołęka w październiku organizuje wydarzenia, które mają mieszkańcom przybliżyć historię oraz kulturę węgierską. W grze miejskiej „Dwa bratanki”bohaterami będą zaprzyjaźnieni młodzi ludzie – Polka Ania i Węgier Laszlo, którzy spędzają razem wakacje w Warszawie. Pewnego dnia podczas spaceru natrafiają na dziwny rysunek, którego znaczenia nie rozumieją. Postanawiają rozszyfrować zagadkę. Prowadzone w Internecie i po wyjeździe Laszlo korespondencyjnie śledztwo naprowadza ich na trop tajemniczego skarbu, rzekomo ukrytego przez Węgrów w Warszawie. To właśnie maile od Laszlo i kolejne zagadki, na które trafiła para poprowadzą graczy do odnalezienia kolejnych zadań w przestrzeni miejskiej, które mają nas doprowadzić do skarbu. W grze może wziąć udział maksymalnie 150 osób, w grupach liczących 4-10 uczestników. Zachęcamy do śledzenia strony www.bialoleka. waw.pl, gdzie wkrótce zamieścimy szczegółowe informacje o zapisach.

Tego samego dnia, 6 października, po południu zapraszamy do Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. van Gogha 1, gdzie odbędą się warsztaty kulinarne. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy.

Najciekawsze artykuły
Dni Białołęki 2019
Szkoła na Warzelniczej od września
Tramwajem na Winnicę
Rozkręcamy inicjatywę
Przygotuj się na wakacje z BOK-iem!