Kultura

Noc Muzeów z rocznicami
11 maja 2018
Chociaż nie mamy stacjonarnego muzeum, to od kilku białołęckie obchody Nocy Muzeów, organizowane przez wydział kultury oraz Fundację AVE, przyciągają tłumy. Prezentowane w minionych latach wystawy Białołęka Podziemna oraz Tarchomin 80 obejrzało ponad 2,5 tys. osób. W tym roku 19 maja również nie zabraknie atrakcji.

– W tym roku odwołujemy się do dwóch ważnych rocznic: 500-lecia wybudowania kościoła św. Jakuba na Tarchominie oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE.

O godzinie 19, 21.15 i 23.30 sprzed stacji Metra Młociny wystartują wycieczki zabytkowym autobusem, w trakcie których uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem zabytkową tarchomińską świątynię oraz jej młodszą o 400 lat „córkę” w Płudach, a także inne miejsca, związane z odzyskaniem niepodległości.

– Jest ich na Białołęce aż 9 – wyjaśnia Włodkowski. – To między innymi kapliczki przydrożne, ale także pamiątki związane z Strażą Obywatelską czy wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. Będzie również okazja do obejrzenia wystawy 500-lecie kościoła św. Jakuba, przygotowanej na bazie starych zdjęć udostępnionych przez parafian.

Wycieczki startują na Młocinach, aby umożliwić udział i poznanie Białołęki mieszkańcom innych części Warszawy, ale wsiąść do autobusu będzie można również przy ratuszu Dzielnicy Białołęka 5 minut po starcie każdej wyprawy (19.05, 21.20 oraz 23.35).

– W tę wyjątkową noc otworzymy też kolejną wystawę. Przy pomocy mieszkańca Białołęki, pasjonata historii, genealogii i archiwaliów Wiesława Tomczaka zabraliśmy bardzo wiele wycinków ze starych gazet, dotyczących dawnej Białołęki. Dzięki nim można poznać wiele smaczków historycznych. Wycinki opracowaliśmy w formie wystawy oraz publikacji – dodaje Włodkowski.

Szczegóły i zapisy na wycieczki na stronie internetowej: www.fundacjaave.pl.

Najciekawsze artykuły
Program utwardzania dróg gruntowych
Oświata: co dalej z placówkami i dodatkowe ośrodki od Rady Miasta
Zagłosowaliśmy, wybraliśmy
300+ oraz 500+ i inne świadczenia
Teatrzyki w plenerze