Kultura

Tarchomin 80 z Markiem Sierockim
23 lutego 2018
W minioną sobotę, 17 lutego, pasjonaci historii dzielnicy mieli okazję stać się posiadaczami albumu Tarchomin 80 z niepublikowanymi fotografiami pokazującymi powstające blokowisko na warszawskim Tarchominie. Zawiera ona 90 fotografii z lat 80-tych autorstwa Wiesława Antosika, absolwenta łódzkiej filmówki i operatora TVP, który od 1984 mieszkał w bloku przy ulicy Antalla. Dokumentował on życie swojej rodziny, a przy okazji powstające osiedle.

Książka ta to kolejna ważna pozycja varsavianistyczna dotycząca dziejów północnowschodniej części Warszawy. Tym cenniejsza, że Białołęka wciąż jeszcze pozostaje swoistą terra incognito i bardziej kojarzona jest z sypialną niż z ciekawą historią. – Dzięki fotografiom i wspomnieniom Marty, córki pana Wiesława, znaleźliśmy sposób na opowieść o typowym i – wydawałoby się – nieciekawym PRL-owskim blokowisku – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, która dzięki dofinansowaniu przez Urząd Dzielnicy Białołęka wydała publikację.

Dodatkową atrakcją spotkania był udział znanego dziennikarza muzycznego i mieszkańca Białołęki Marka Sierockiego. Zaprezentował on największe muzyczne przeboje z lat 80. XX wieku, a uczestnicy mogli poczuć klimat dyskotek, odbywających się w tarchomińskich klubach Arkona i Poraje, które również uwiecznił na swoich zdjęciach Antosik. Wyświetlona była również animacja poklatkowa Tarchomin 80 przygotowana przez Kamę Fundichely oraz Krzysztofa Rychtę z grupy Kolor Kolektyw podczas warsztatów dla dzieci Zróbmy sobie film.

Najciekawsze artykuły
Dwa nowe tereny rekreacyjne– Długorzeczna i Kupiecka
Ostatnie projekty z budżetu partycypacyjnego na finiszu
Otwieramy sezon na łyżwy i na futbol pod dachem
Zostań radnym w Białołęckiej Radzie Seniorów
BOK na jesień