Kultura

Dzień węgierski
13 października 2017
Białołęka, która od wielu lat współpracuje z budapesztańską X dzielnicą Budafok-Teteny, będzie obchodzić 21 października wydarzenia powstania węgierskiego z 1956 roku. Wówczas wyniku walk ulicznych tłumionych przez żołnierzy radzieckich oraz węgierskie służby bezpieczeństwa zginęło 2500 osób, po nad 20 tysięcy zostało aresztowanych lub internowanych, a około 200 tysięcy ratowało się ucieczką z kraju, do którego już nigdy nie powrócili. W ubiegłym roku w ramach Dnia Węgierskiego mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w rajdzie rowerowym śladami węgierskimi, obejrzeć wystawę plakatu węgierskiego i skosztować potraw kuchni węgierskiej. W tym roku Urząd Dzielnicy Białołęka i Białołęcki Ośrodek Kultury przygotowały grę miejską oraz koncerty.

Podczas gry miejskiej Węgierski album uczestnicy wcielają się w rolę kolekcjonerów pocztówek przedstawiających pamiątkowe zdjęcia miejsc związanych z Węgrami na Białołęce. Fotografie to dokumentacja stworzona przez artystę Mate Nagyego - Węgra, który od kilku lat mieszka na Nowodworach. Uwiecznił na zdjęciach miejsca związane ze swoją ojczyzną, a lokalny urząd pocztowy wydał jego prace w formie kartek. Zadaniem uczestników będzie zebranie całej kolekcji, by finalnie powstał z nich pamiątkowy album. Punkty będą zlokalizowane na trasie od Ronda Osvatha do Skweru Przyjaciół Węgierskich przy pasażu Księdza Bela Vargi. W grze może wziąć udział maksymalnie 150 osób, zapraszamy do udziału grupy liczące od 4 do 10 uczestników. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem e-mail: a.debska@gamesdevelopment.pl. Start gry o godzinie 11.00 przy pomniku Laszlo Osvatha.

Natomiast po południu zapraszamy do Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. van Gogha 1. Tam odbędzie się koncert Joszko Brody Polsko-węgiersko (godz. 18.00), połączony z warsztatami Joszko Broda i czterdzieści instrumentów z Karpat, czyli co robi róg węgierski w Polsce (start o 16.00), skierowanymi do dzieci i młodzieży oraz dorosłych słuchaczy. Joszko gra na ponad 40 instrumentach ludowych z rejonu Karpat, m.in. na zwykłym liściu, kawałku słomki, glinianych okarynach, drewnianych fujarkach, drumlach, dudach, gajdach czy zwierzęcych rogach. Muzyka brzmi wieloma kolorami i potrafi zaskoczyć nawet osłuchanego odbiorcę. Podczas warsztatów będzie można nie tylko usłyszeć dźwięki wydawane przez te instrumenty, zapoznać się z ich budową, ale także na nich zagrać.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Najciekawsze artykuły
Warszawa dba o środowisko
Park Botewa a w nim ...
Przystąpienie do sporządzenia MPZP Wiśniewa w rejonie ul. Kołacińskiej
Piknik międzypokoleniowy „U Ćwiklińskiej i Ordonówny”
Teatr dla dużych i małych