Sport

Budżet obywatelski – wybierz, co chcesz
26 września 2019
Do 23 września można wybierać projekty zgłoszone przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego. Pomysły, na które zagłosujemy w tym roku, będą zrealizowane w przyszłym roku. Do wyboru mamy 113 projektów, do wydania 3,9 mln zł.

Wśród projektów dzielnicowych zaznaczyć można maksymalnie 15 z nich (można mniej, nie można więcej). Nie trzeba liczyć ich kosztów realizacji. Oprócz projektów dzielnicowych są jeszcze projekty ogólnomiejskie, których jest 101, choć nie wszystkie dotyczą Białołęki. Te projekty nie konkurują z projektami dzielnicowymi, bo są na osobnej liście, a finansowane będą z puli ogólnomiejskiego budżetu obywatelskiego. Tu mieszkańcy Białołęki mogą zaznaczyć maksymalnie 10 projektów. Do realizacji wejdą tylko te, które zdobyły największe poparcie mieszkańców i uzyskały minimalną liczbę głosów:

  • 50 głosów ważnych w przypadku projektów z puli dzielnicowej,
  • 100 głosów ważnych w przypadku projektów z puli ogólnomiejskiej.

Zatem bardzo ważna jest frekwencja w głosowaniu. Im więcej osób zagłosuje, tym więcej projektów ma szansę na osiągnięcie wyniku minimum i maksimum, a co za tym idzie na wykonanie.

Jak zagłosować?

Większość mieszkańców Białołęki wybiera głosowanie przez internet. Wystarczy wejść na stronę app.twojbudzet.um.warszawa. pl i kliknąć w baner Rozpocznij głosowanie. Następnie wpisać swój adres –email, a później się do niego zalogować (ważne, aby adres był wpisany prawidłowo). Na adres e-mail przyjdzie link aktywacyjny, przekierowujący do panelu głosowania. Dalej wybieramy dzielnicę Białołęka i zaznaczamy upatrzone projekty.

Z jednego adresu e-mail może zagłosować dowolna liczba osób. Za każdym razem jeden mieszkaniec zaznacza swoje ulubione projekty i dopiero po zakończeniu przez niego procesu głosowania, kolejny mieszkaniec może rozpocząć swój, wykorzystując ten sam adres i otrzymując nowy link aktywacyjny.

W niektórych serwisach pocztowych wiadomości z Urzędu m.st. Warszawy, zawierające linki aktywacyjne, mogą trafiać do innych folderów niż Otrzymane/Odebrane. Prosimy o przejrzenie wszystkich folderów swojej skrzynki pocztowej. Jeśli w żadnym z nich nie będzie wiadomości z linkiem aktywacyjnym, wówczas prosimy o kontakt na twojbudzet@um.warszawa.pl.

Osoby nie posługujące się internetem mogą skorzystać z opcji głosowania za pomocą karty papierowej. Ta forma wymaga jednak osobistego dostarczenia wypełnionej karty do Urzędu Dzielnicy Białołęka mieszczącego się przy ul. Modlińskiej 197 i z koniecznością okazania dowodu osobistego. Kartę można pobrać w Urzędzie Dzielnicy. Godziny otwarcia Urzędu: poniedziałki w godz. 08.00 – 18.00, wtorki – piątki w godz. 08.00 – 16.00.

Do wypełnienia karty papierowej zachęcamy też mieszkańców Białołęki odwiedzających Urząd Dzielnicy w dniach 6-23 września w celu załatwienia sprawy. Oczekując w kolejce można przejrzeć pomysły i zaznaczyć najbardziej interesujące.

Niestety, w tym roku nie będzie mobilnych punktów do głosowania, tzn. nie będzie można oddawać głosów w namiocie budżetu obywatelskiego w parku czy na placu zabaw podczas imprezy. Ale za to powstaną punkty elektronicznego głosowania. W Białołęckich Ośrodkach Sportu i Kultury oraz w Galerii Północnej powstaną stanowiska komputerowe, przy których urzędnicy pomogą mieszkańcom zagłosować na projekty w budżecie obywatelskim.

  • 19 września w godz. 17:00-21:00 Białołęcki Ośrodek Sportu, ul. Światowida 56
  • 21 września w godz. 12:00 – 18:00 – Galeria Północna, ul. Światowida 17
  • 22 września w godz. 17:00 – 18:00 – Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66

Przypominamy, że…

Każdy mieszkaniec może zagłosować bez względu na meldunek i wiek. Wystarczy tu mieszkać, i nie trzeba mieć skończone 18 lat. Młodzi mieszkańcy od 13 roku życia mogą głosować bez konieczności uzyskania zgody rodzica. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą zagłosować jedynie za pośrednictwem lub w towarzystwie swoich rodziców.

W głosowaniu mogą brać udział cudzoziemcy, zamieszkujący na terenie m.st. Warszawy jedynie pod warunkiem posiadania numeru PESEL – dokumenty podróżne nie są respektowane.

Można zagłosować tylko raz (papierowo lub internetowo) i tylko w jednej, choć dowolnej Dzielnicy.

Bieżących informacji szukajcie na stronie www.bialoleka.waw.pl w zakładce Budżet obywatelski oraz na facebooku na profilu Budżet Obywatelski Białołęka.

Wyniki głosowania, a tym samym listę projektów, które zostaną zrealizowane w 2020 roku poznamy 3 października podczas gali ogłoszenia wyników lub na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Najciekawsze artykuły
Funkcjonowanie urzędu podczas epidemii
Podatek od nieruchomości - wysyłamy decyzje
Zaświadczenia o użytkowaniu wieczystym
Konsultacje PSE w sprawie kompensacji przyrodniczej w zamian z a usuwane drzewa
Inwestujemy w oświatę