Sport

Partycypacja społeczna w 2018 roku
19 grudnia 2018
Budżet Partycypacyjny

W 2017 roku mieszkańcy Białołęki wybrali 54 projekty, które były realizowane w 2018 roku. Wszystkie wydarzenia kulturalne już się odbyły, zajęcia sportowe się kończą, z większości inwestycji mieszkańcy korzystają. Wciąż czekamy na oddanie skałki wspinaczkowej, hamaków w parkach: Henrykowskim, Magiczna i Picassa, oświetlenia ulicy Juranda ze Spychowa. Do końca grudnia zostaną wykonane również wszystkie nasadzenia zgłoszone w budżecie partycypacyjnym. Kilku projektów niestety nie udało nam się skończyć w tym roku i będą realizowane w 2019. Są to: wodny plac zabaw w Parku Henrykowskim, dojście do promu nad Wisłą i strefa sportu nad Wisłą, miejsce spotkań przy ul. Ostródzkiej

Koniec roku to czas podsumowań. W budżecie podsumowujemy nie tylko ostatni rok, ale ostatnie 5 lat. W ciągu tego czasu w dzielnicy mieszkańcy wybrali do realizacji 227 projektów, m.in. Miasteczko Ruchu Drogowego, 3 górki saneczkowe, budowę lub doposażenie placów zabaw, m.in. przy ul. Wałuszewskiej, w Parku Henrykowskim, przy ul. Książkowej, na Bocianim Zakątku, przy ul. Żywicznej i Polnych Kwiatów, liczne chodniki, doświetlenia, progi zwalniające i kocie oczka, ścieżki rowerowe, wypożyczalnię kajaków, warsztaty, kiermasze i zajęcia sportowe.

Od kolejnej edycji formuła budżetu zmienia się, co wynika bezpośrednio z zapisów nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, która narzuca wszystkim gminom obowiązek realizacji budżetu obywatelskiego. W kolejnym numerze Czasu Białołęki przedstawimy wszystkie zmiany i zasady kolejnej, 6. edycji budżetu partycypacyjnego.

Inicjatywa lokalna

Mijający rok Białołęka kończy z dwiema inicjatywami. We wrześniu po raz 23. odbyła się Olimpiada Sportowa w Choszczówce. Był to zarazem pierwszy raz, gdy to sportowe wydarzenie zostało zorganizowane właśnie w ramach inicjatywy lokalnej. W Olimpiadzie uczestniczyło łącznie prawie 600 osób – młodych zawodników, wolontariuszy, uczestników rodzinnej sztafety. Cała impreza przebiegała profesjonalnie – byli sędziowie, numery startowe, drobiazgowe liczenie punktów i oczywiście puchary i medale. Na kolejną olimpijską rywalizację zapraszamy za rok.

Natomiast od października w trakcie realizacji jest druga inicjatywa Żeby Żerań Żwawo Żył zgłoszona przez dwójkę młodych społeczników z Żerania: Martę Zabłocką i Macieja Łazowskiego. Chcą oni odczarować Żerań, zintegrować mieszkańców i zainspirować ich do dbania o wspólne dobro. Autorzy pomysłu zaprojektowali już zabawne tabliczki na trawniki zachęcające mieszkańców do sprzątania po swoich pupilach, nie śmiecenia oraz do okazywania serdeczności względem siebie. Podczas listopadowych warsztatów, wspólnie z sąsiadami umieścili je na osiedlowych trawnikach. Przy okazji warsztatów zebrali również pomysły na mural, który finalnie ma ozdobić ścianę jednego z garaży na osiedlu. W zimowe, krótkie dni pomysłodawcy inicjatywy będą pracowali nad stworzeniem projektu muralu. Natomiast z nastaniem wiosny ponownie zaproszą mieszkańców do wspólnej kreatywnej pracy, tym razem przy malowaniu.

Przypominamy, że w odróżnieniu od budżetu partycypacyjnego, wnioski dotyczące inicjatywy lokalnej można składać przez cały rok. Jeśli macie ciekawe pomysły na działania w swojej okolicy to zachęcamy do ich wspólnej realizacji z Miastem Stołecznym Warszawa. Żeby złożyć projekt, wystarczy tylko dwoje mieszkańców. O inicjatywę lokalną w imieniu mieszkańców mogą występować również organizacje pozarządowe. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.inicjatywa.um.warszawa.pl.

Najciekawsze artykuły
Dni Białołęki 2019
Szkoła na Warzelniczej od września
Tramwajem na Winnicę
Rozkręcamy inicjatywę
Przygotuj się na wakacje z BOK-iem!