Edukacja

Kultura pod choinkę
19 grudnia 2018
Nastał grudzień. Zatem pora na podsumowanie sezonu, zapowiedzi oraz świąteczne życzenia dla Czytelników. Białołęcki Ośrodek Kultury od ponad 20 lat dostarcza kulturalnych wrażeń i wciąż chce się rozwijać, z uwagą wsłuchując się w potrzeby Dzielnicy Białołęka.

W 2019 roku BOK kontynuować będzie stały cykl kwartalnych Białołęckich Wieczorów Jazzowych, na który zaprasza gwiazdy tego nurtu muzycznego o światowej renomie. W obecnym sezonie zagrali: Henryk Miśkiewicz, Krystyna Prońko, Marek Napiórkowski Sextet, Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet. Zapraszani do BOK artyści, sprawiają, że cykl od trzech lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a koncerty grane są przy pełnej widowni. Dlatego już dziś zapraszamy na Koncert Noworoczny Zbigniewa Namysłowskiego, który odbędzie się 12 stycznia 2019 o godz. 19.00 w sali widowiskowej przy ul. van Gogha 1.

Zbigniew Namysłowski Quartet zagra w składzie: Zbigniew Namysłowski (saksofon altowy, sopranowy, sopranino), Jacek Namysłowski (puzon), Sławomir Jaskułke (fortepian), Andrzej Święs (bas), Dawid Fortuna (perkusja). Będzie to wyjątkowe spotkanie z legendą polskiego jazzu. Zbigniew Namysłowski to saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, lider i pedagog. Z własnymi zespołami koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą, m.in. brał udział w prawie wszystkich festiwalach Jazz Jamboree. Jego muzyka znana jest na całym świecie. Polish Jazz to On i słusznie tytułuje jedną z ostatnich swoich płyt Polish Jazz – yes!. Program jaki zaprezentuje publiczności zgromadzonej w sali Białołęckiego Ośrodka Kultury jest dla samego Mistrza pewną zagadką. Artysta ustala w ostatniej chwili, co zagra podczas koncertu. Podczas pierwszych minut swojego występu pilnie przygląda się widowni i wsłuchuje się w jej reakcję. Zwykle dobrze odczytuje jej oczekiwania. Koncert – niespodzianka, w którym na bis publiczność może wywołać swoje ulubioną kompozycje.

Zbigniew Namysłowski twórczością kompozytorską zajmuje się od lat 60. Chętnie łączy jazz z muzyką etniczną i klasyczną. Jest autorem m.in. takich utworów, jak Piątawka, Siódmawka, Zabłąkana owiecka, 1.2.3.4..., W to mi graj, Bop-Berek, Der Schmalz Tango, Jasmin Lady, Double Trouble Blues, Western Ballad, Quiet Afternoon, Sprzedaj mnie wiatrowi. Nagrał płyty wspólnie z zespołem górali oraz z jazzującą muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta (Mozart in Jazz (1999),Mozart Goes Jazz (1999) i Jazz & Folk – Namysłowski Quartet & Górale (2000). Jego dyskografia obejmuje ponad 39 autorskich płyt, z których wiele wydanych zostało za granicą. W 1964 w Anglii ukazała się pierwsza polska płyta wydana poza krajem – Lola. Natomiast takie albumy, jak Winobranie, czy Kuyaviak Goes Funky stały się przebojami jazzowymi oraz zostały uznane przez magazyn Jazz Forum za najlepsze płyty wszechczasów w polskim jazzie. To skrótowy zapis biograficzny artysty, bez którego jazz w Polsce wyglądałby z pewnością o wiele skromnej.

Co roku Białołęcki Ośrodek Kultury stara się zaproponować również zupełnie nowe wydarzenie kulturalne. W 2018 roku nowością były dwie imprezy familijne. Jedną z nich był Festiwal Rodzinny Kulturaki poświęcony literaturze dziecięcej. Podczas wydarzenia uczestnicy wzięli udział we wspólnym czytaniu z udziałem aktorki Grażyny Szapołowskiej, a także w warsztatach twórczych dedykowanych literaturze dziecięcej z topowymi, cenionymi i nagradzanymi pisarzami oraz ilustratorami książek dziecięcych. Pierwsza edycja Kulturaków została nominowana do plebiscytu Słoneczniki 2018 portalu CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. BOK już myśli o kolejnych edycjach tego festiwalu!

Nową inicjatywą w mijającym sezonie była również letnia akcja Cyrkowe lato. Rodzinne spotkania w parkach Picassa i Magiczna obfitowały w szereg aktywności: od sportowych akrobacji, przez animacje plastyczne, a także pokazy i warsztaty cyrkowe z zaproszonymi artystami. Mali fani Cyrkowego lata będą zadowoleni, gdyż w kolejne wakacje Białołęcki Ośrodek Kultury zamierza kontynuować tegoroczny pomysł w nieco zmienionej formie.

Jednym z kluczowych działań Białołęckiego Ośrodka Kultury są sekcje artystyczne, dzięki którym każdy może znaleźć coś dla siebie i rozwijać swoje pasje. Albo zrealizować noworoczne postanowienia. Wśród zajęć organizowanych przez BOK znaleźć również można pomysły na prezent na Gwiazdkę. Instruktorzy zajęć tanecznych Salsa Cubana zapraszają na lekcje kubańskiej salsy w promocyjnej cenie, która obejmuje zajęcia w styczniu i lutym 2019.

Nie sposób nie wspomnieć o Kinie na BOKu, w którym grane są hity dużego ekranu, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Kino przy van Gogha 1 należy do sieci Kin Lokalnych, w którym seanse wyświetlane są bez reklam, a ceny biletów są niskie. Tegoroczną nowością jest Rodzinny Klub Filmowy, który zaprasza dzieci i młodzież w wybrane niedziele miesiąca na projekcje połączone z warsztatami lub dyskusją na temat inspirowany filmem. Ostatnie spotkanie w ramach RKF 18 grudnia o godz. 11.00, a na temat warsztatów naprowadzi seans Budzik i inne historie. Dla tych, którzy szukają wydarzeń w okresie świątecznym Kino na BOKu ma niespodziankę: 26 i 27 grudnia odbędą się przedpremierowe projekcje filmu Teraz albo nigdy z Jennifer Lopez w roli głównej.

Najciekawsze artykuły
Dni Białołęki 2019
Szkoła na Warzelniczej od września
Tramwajem na Winnicę
Rozkręcamy inicjatywę
Przygotuj się na wakacje z BOK-iem!